Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale'deki törende konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart Stadı'nda Çanakkale Zaferi törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, Hollanda ve Avrupa'ya yönelik eleştirilerini sürdürdü. Tören boyunca Hollanda tarafından engellenen Aile Bakanı Kaya da Erdoğan'ın yanındaydı.

Anadolu Ajansı 18.03.2017 - 14:44 | Son Güncelleme : 18.03.2017 - 16:37

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale'deki törende konuştu

Bugün Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıldönümü. 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi dolayısıyla düzenlenen törenlerin ilki 18 Mart Stadı'ndaydı.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da katıldı.

Erdoğan'ın tören boyunca Hollanda'da Türkiye Büyükelçiliği'ne sokulmayan Bakan Fatma Betül Sayan Kaya ile yan yana olması dikkat çekti.

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine değindi ve başta Hollanda olmak üzere Avrupa'lı ülkeler ile CHP'ye yönelik eleştirilerde bulundu.

"Baktık ki terör örgütlerinin hepsi bir olmuş ve bu sisteme karşı çıkıyor. Ana muhalefet partisi de karşı çıkıyor" diyen Erdoğan, Bakan Kaya'nın Hollanda'da Türk Konsolosluğu'na sokulmadığını hatırlattı ve şunları kaydetti:

"Atlarını, itlerini benim oradaki vatandaşlarımın üzerine salıyor ve Almanya Şansölyesi de onun yanında yer aldığını söylüyor. Yazıklar olsun sizlere. Bunların birbirinden farklı yok. Al birini, vur öbürüne. Ne yaparsanız yapınız bu milleti yolundan çeviremeyeceksiniz. 16 Nisan'da benim milletim Batı'nın bu yanlış tavırlarına karşı en güzel cevabı inşallah sandıklarda demokratik bir şekilde verecektir.

Bütün bu olanlar inanıyorum ki herkesi bir yere doğru sevk ediyor ve yurt dışında 3 milyona yakın seçmenimiz var. Bunları engellediler, varsın engellesinler. Almanyasıyla, Hollandasıyla, Avusturyasıyla, İsviçresiyle, Belçikasıyla, Danimarkasıyla kim olursa olsun. Biliniz ki Cumhurbaşkanınız her zaman dik durdu, bundan sonra da dik duracak. 'Hayır' diyenlere sonuna kadar açtıkları kapıları, 'evet' için gelenlere sıkı sıkıya kapattılar. Öyle ki bakanlarımız sürekli salonlarının iptalleriyle sudan bahanelerle dışlandılar. Kendi konsolosluk binamıza giremedik. Uluslararası hukukta bunların yeri yok. Siz bakana kapı kapatamazsınız. Uluslararası hukukta bunun yeri yok. Eğer böyle giderseniz bunun karşılığını Türkiye'den de bulacaksınız."

"YENİ ÇANAKKALE ZAFERLERİNİN YOLUNU AÇACAK"

"Türkiye'de yapılan halk oylamasından size ne?" diye konuşan Erdoğan, "Öyle değil. Onlar bu değişimin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Bir asır önce 'hasta adam' diye güya taziyesine geldikleri Türkler'in, onları Çanakkale'de nasıl hüsrana uğrattığını unutmamışlar. Cumhurbaşkanlığı sistemi siyasetten ekonomiye, diplomasiden yatırımlara kadar her alanda yeni Çanakkale zaferlerinin yolunu açacağını gayet iyi biliyorlar. Beyhude uğraşıyorlar. Yarasalar istemiyor diye güneş doğmaktan vazgeçmez. Onlar istese de istemese de Türk milletinin yeniden dirilişi kaçınılmazdır" değerlendirmesinde bulundu.

"İSTEDİKLERİ KADAR İNKAR ETSİNLER"

FETÖ ile mücadeleye de değinen Cumhurbaşkanı, darbe girişimine katılanların ifadelerini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Şimdi hepsi mahkemelerde hesap veriyor. Yakalandıklarında itiraf ettikleri ne varsa şimdi hepsini inkar ediyorlar. İstedikleri kadar inkar etsinler. Ortada 249 vatandaşımızın şehadeti, 2 bin 193 vatandaşımızın yaralanması var. Ortada işgal edilmek istenen bir ülke var, ortada istikrarı ve istikbali tehdit edilen bir millet var. O gece dökülen yüzlerce kanın sorumlusu kim? O gece silah arkadaşlarına kurşun sıkan kim? Vatandaşlarımızın üzerine tankla, topla saldıran, Meclisimizi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni, özel harekat merkezini bombalayanlar kim? Hepsi de suçüstü yakalandı."

"GEORGE, HANS BİZİ İLGİLENDİRMEZ"

İdam tartışmalarına yönelik mesajlar da veren Erdoğan, "Milletimiz müsterih olsun. O katiller ve onları destekleyen kim varsa hak ettikleri cezayı alacaklar" dedi ve ekledi:

"Şu anda karşımda şehit aileleri var, gazi aileleri var. Hiç merak etmeyin 16 Nisan'dan sonra parlamento inanıyorum ki inşallah onlarla ilgili idam talebinizin de gereğini yapacaktır. Bu bana geldiği zaman tereddütsüz onaylarım. George ne diyecek, Hans ne diyecek, şu ne diyecek, bu ne diyecek? Bunların hiçbirisi bizi ilgilendirmez. Halkım ne diyecek, hak ne diyecek? Bizi bu ilgilendirir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Lapseki ilçesindeki Şekerkaya mevkisinde düzenlenen 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temel atma törenine canlı bağlantıyla katıldı.

İKİNCİ TÖREN ABİDE'DE

Bu törenin ardından Şehitler Abidesi'nde bir tören düzenlendi. Buradaki törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım özetle şunları söyledi:

"102 yıl önce Çanakkale'de bu büyük destanı yazan gençler 81 ilimizden gelmediler. bağdat, Şam, Kerkük, Rumeli, Kosova ve Kafkaslardan kopup geldiler. Bu siperlerde omuz omuza mücadele ettiler.

Burada şehit düşenlerin çocukları bu memleketin asli unsurlarıdırlar. Türkiye'de kardeşlik iklimi daha da güçlenecek. Milletimizin birliği ve beraberliği daim olacaktır. 16 Nisan hayallerimizi gerçeğe dönmüştürmek için önemli bir gün olacak. 

Memleketimiz ve vatanımız için canını seve seve feda eden başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyorum." 

Sayfa Yükleniyor...