Canavar karides aslında yumuşakbaşlıymış!

Yeni çalışmaya göre, 500 milyon yıl önce denizlerde hüküm süren dev etçil karides sanıldığı kadar vahşi olmayabilir.

04.11.2010 - 13:12

Canavar karides aslında yumuşakbaşlıymış!

Anomalocaris, bir metrelik boya ulaşabilen karides benzeri bir canlıydı. Ağzını çevreleyen dev almaçlar nedeniyle bugüne kadar kabuk parçalayan bir canavar olduğu düşünülüyordu. Denver Doğa ve Bilim Müzesi’nden James Hagadorn’a göre, denizleri dolaşıyor ve trilobitlerle birlikte diğer şanssız avlarını yakalayarak ağzında unufak ediyordu. Hagadorn, canlının bir predatör olması fikrinin geçerliliğini koruduğunu fakat trilobitleri parçaladığı görüşüne artık katılmadığını belirtiyor. Hagadorn, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Amerika Jeoloji Topluluğu’nun bu yılki toplantısında görüşlerini sundu.

Çalışması sırasında Hagadorn, Anomalocaris’e ait 400 fosilin ağız parçalarını incelemiş. Fosillerin hiç birinde dişlere veya kırık ağız parçalarına dair bir iz bulunmadığından, ağzın yumuşak bir dokudan meydana gelmiş olabileceği dikkatini çekmiş. Üstelik fosillerin bir çoğu, ancak Anomalocaris’in sakal benzeri yapılarla çevrili olan spiral ağzının bükülebilir olmasıyla gerçekleşebilecek şekilde eğrilmiş.

Bu şüpheler üzerine Hagadorn ve çalışma arkadaşları, Anomalocaris ağzının üç boyutlu bir bilgisayar modelini geliştirmişler. Model sayesinde yaratığın ağzıyla ne kadarlık bir basınç uygulayabildiği anlaşılabilmiş. Bugün yaşayan deniz kabuklularını da eski trilobitler yerine modele eklemişler. Model dev karidesin sahip olduğu bu ilginç ağız yapısının normal bir trilobiti parçalayacak güce sahip olmadığını göstermiş.

Bulunan fosillerin içinde herhangi bir kabukluya ait kırılmış parçaların bulunmaması da bu görüşü destekler nitelikte. Araştırmacılar Anomalocaris’in, bugünkü çoğu balina türü gibi plankton ya da yumuşak vücutlu solucanlarla beslendiğini düşünüyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...