Candy Crush 500 milyonu geride bıraktı

Mobil cihaz ve Facebook üzerindeki indirilme sayısı 500 milyonu aşan Candy Crush, 2 milyar indirilmeyle rekoru elinde bulunduran Angry Birds’e az da olsa yaklaşmayı başardı.

15.11.2013 - 12:31

Candy Crush 500 milyonu geride bıraktı

Mobil ve sosyal ağın en son fenomeni Candy Crush Saga, 500 milyon barajını geride bıraktı.

Distimo araştırma şirketinin verilerine göre, oyunun AppStore, Google Play ve Facebook’taki toplam indirilme sayısı yarım milyarı geride bıraktı. Oyunun geliştiricisi King, Candy Crush’ı ilk olarak Nisan 2012’de Facebook’a sunmuş, Kasım 2012’de ise mobil uygulaması hazırlanmıştı.

Candy Crush’ın başarısı, mobil ve sosyal ağ oyunlarının ne kadar büyük bir pazara dönüştüğünün de altını çizdi.

ABD merkezli Think Gaming şirketi, ABD’de sadece iOS uyumlu oyunlardan her gün 875 bin dolar gelir elde edildiğini belirtti. Oyun firması Mind Candy’nin CEO’su Acton Smith, Candy Crush oyununun son altı ay içinde 180 milyon dolar gelir getirdiğini öne sürmüştü.

King firması ise Eylül ayında sunduğu istatistiklerde, Candy Crush’ın her gün mobil cihazlarda 700 milyon kez oynandığını belirtmişti. Bu sayı, şirketim tüm oyunlarının dünya genelindeki oynanma miktarının yüzde 70’ine denk geliyor. Guardian’ın haberine göre, King firması, Candy Crush’ın başarısının ardından halka arz edilmeye hazırlanıyor.

Angry Birds oyunun yapımcısı finlandiyalı Rovio, dün yaptığı açıklamada oyunun dünya genelinde 2 milyarı geride bıraktığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...