Canikli: Şike Yasası’nı geri göndereceğiz

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanı Gül’ün veto ettiği Şike Yasası’nı aynen Köşk’e göndermekten yana olduklarını söyledi.

Anadolu Ajansı 06.12.2011 - 15:19

Canikli: Şike Yasası’nı geri göndereceğiz

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapan Kanunu bir kez daha görüşmek üzere TBMM'ye göndermesini değerlendirdi.

Canikli, ''AK Parti olarak, şu an itibariyle, o anda mutabakata vardığımız şartlar ve hususların içeriğinde, özünde herhangi bir değişiklik sözkonusu değil. Bu kanaatimizi, mutabakatı değiştirecek herhangi bir gelişme olmamıştır. AK Parti, MHP ve CHP ile birlikte o mutabakatını devam ettirmektedir'' dedi.

Nurettin Canikli, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın vetoyu destekleyen sözlerinin hatırlatılması üzerine ''AK Parti Grubu olarak, bu kanaatimizi, kararımızı değiştirecek bir husus sözkonusu değildir. Elbette Sayın Cumhurbaşkanımızın geri gönderme durumu sözkonusu. Takdir Sayın Cumhurbaşkanımızındır ve anayasal yetkisini kullanmıştır'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, ''Bundan 'Siz, Cumhurbaşkanlığına, Çankaya Köşkü'ne bu yasanın aynen iade edilmesi taraftarısınız' anlamını çıkartabilir miyiz?'' sorusuna, ''AK Parti Grubu olarak kanaatimiz bu yönde. Başlangıçta o mutabakatta öngörülen amaç ve husus aynen devam ediyor. ' yanıtını verdi.

Yasasın “kişiye özgü olduğu” eleştirilerine de yanıt veren Canikli, ''Herkesin kendi kanaatini paylaşması son derece doğaldır, saygıyla karşılıyoruz. Herkes kamuoyu ile düşüncesini paylaşabilir'' dedi.

Canikli, yasanın ne zaman çıkacağının sorulması üzerine, ''Yasanın bir an önce Genel Kurul’da görüşülmesinin uygun olacağını düşünüyoruz'' dedi.

KÖŞK’LE ÇATLAK MI VAR?
''AK Parti ile Çankaya Köşkü arasında bir çatlak olduğu konusunda yorumlar var'' denilmesi üzerine Canikli, ''Bu yorumlar kesinlikle doğru bir değerlendirme değil. Sayın Cumhurbaşkanımız anayasal yetkisini kullanmıştır. Herkes aynı siyasi parti içerisinde olabilir, dışarıda olabilir, vatandaşımız veya Sayın Cumhurbaşkanımız olabilir. Herkesin kendi kanaati vardır ve herkes herkesle aynı düşünmek zorunda değil.”

‘GÖRÜŞ AYRILIĞI YOK’
Canikli, bir gazetecinin ''Bakanların açıklamalarına bakınca, Hükümet ile AK Parti Grubu arasında da bir görüş ayrılığı var'' sözlerine, ''Hayır, öyle bir görüş ayrılığı sözkonusu değil'' yanıtını verdi.

YÜKSEK MAHKEME’YE GİDEBİLİR
''Yasanın Meclisten Çankaya Köşkü’ne aynen gönderilmesinden sonra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasayı referanduma ya da Anayasa Mahkemesine götürmesi konusunda endişeleri olup olmadığının'' sorulması üzerine Canikli, ''Olabilecek ihtimaller yasalarda bellidir, onu da biliyoruz zaten ama Sayın Cumhurbaşkanımız isterlerse Anayasa Mahkemesi’ne götürebilirler. Bu konuda, bu şekilde bir beklenti içerisinde değiliz'' diye konuştu.

Canikli, beklentilerinin, kanunun Genel Kurul’dan çıkmış haliyle kabul edilmesi yönünde olduklarını belirterek, ''Ama takdir Meclis’in, o konuda ne olur bilemeyiz. Ancak biz, AK Parti olarak aynen yasalaşması yönündeyiz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...