ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıyla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

İlişkili Haberler


Konuyla ilgili incelemelerini sürdüren polis, Ankara ve İstanbul'da yaptığı operasyonlarda 3 kişiyi gözaltına aldı.

Ankara'da gözaltına alınan 2 zanlının sorgusuna başlanırken, diğer zanlının Ankara'ya getirilmesi bekleniyor.

Öte yandan olayın ardından kısa sürede olay yerine gelen Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, çevrede güvenlik önlemleri alıp elçilik önünde titiz bir çalışma yaptı.

6 KİLO TNT
Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay'ın yönettiği çalışmalar sonucunda önemli bilgilere ulaşıldı.

Saldırgan Ecevit Şanlı’nın vücuduna sardığı yaklaşık 6 kilo TNT türü patlayıcıyı elektronik düzenekli butona basmak suretiyle patlattığı tespit edildi.

Olay yerinde 7.65 çapında bir tabanca bulan ekipler, bundan yola çıkarak olayı DHKP-C'nin gerçekleştirdiğini değerlendirdi.

Patlayıcıyı vücuduna sardığı için parçalanan cesedi de inceleyen ekipler, zanlının yüzündeki ben ve izlerden Ecevit Şanlı'nın kimliğine ulaştı.

EL BOMBASININ PİMİNİ ÇEKMEDİ
Polis incelemede el bombası parçaları da buldu. El bombasının piminin çekilmediği, bombanın TNT'nin patlamasıyla infilak ettiği belirlendi.

Saldırganın silah ve el bombasını kendisine engel olmak isteyenlere karşı kullanmak üzere yanına aldığı bildirildi.

YUNAN ADALARI ÜZERİNDEN
Güvenlik güçleri, zanlının Almanya'dan kaçak yollarla Yunan adaları üzerinden İstanbul'a geldiğini öngörüyor.

SAHTE KİMLİK ÇIKTI
Zanlının üzerinde İrfan A. adına düzenlenmiş sahte kimlik bulundu. Polis, İrfan A. ile bu kişinin kimlik fotokopisini örgüte ulaştırdığı öne sürülen 2 kişiyi ifadelerine başvurmak üzere gözaltına aldı.

İrfan A'nın örgütle herhangi bir bağlantısının olmadığı belirtildi. Zanlıya sahte kimliği, 2 hafta önce DHKP-C'ye yönelik operasyonda tutuklanan D.K'nın düzenlediği tespit edildi.

OTEL KAYDI YOK
Saldırgan İstanbul'da sahte kimliği aldıktan sonra Ankara'ya geldi. Polis zanlının Ankara'daki bağlantılarına ulaşmak için başlattığı çalışmayı sürdürüyor.

Ancak şu ana kadar zanlıyla Ankara'da birlikte hareket eden herhangi kimseye ulaşılamadı.

Olay yerindeki MOBESE ve güvenlik kameraları görüntülerinde zanlının eylemi tek başına gerçekleştirdiği görülüyor.

1-2 gün Ankara'da kalmış olabileceği düşünülen eylemcinin herhangi bir otelde kaydı bulunamadı.

Açlık grevlerine katıldığı belirlenen Ecevit Şanlı'nın bundan dolayı Korsakoff hastası olduğu tespit edildi. Ancak Şanlı’nın sağlığının son dönemde düzeldiği belirtildi.

KARGOCU GİBİ DAVRANMIŞ
Kargocu gibi davranan zanlı, elinde bir zarfla ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne geldi. Postaların da kabul edildiği 2. girişe yönelen saldırgan, cama vurup elindeki zarfı göstererek kapının açılmasını istedi.

BİR ANDA PATLATTI
Güvenlik görevlilerinin kapıyı açması üzerine X-Ray cihazının bulunduğu çelik bölüme giren zanlı, görevlilerin müdahalesine fırsat vermeden üzerindeki düzeneği patlattı.

SON GÖRÜNTÜLERİ
Öte yandan, "canlı bomba"nın elçiliğe giderken güvenlik kamerasına takılan görüntüleri de yayımlandı. Görüntülerda canlı bombanın elinde beyaz bir poşet olduğu da görülüyor.

HARBİYE ORDUEVİ'NE SALDIRMIŞTI
Bu arada, eylemi gerçekleştirdiği belirlenen DHKP-C militanı Ecevit Şanlı’nın 1997 yılında İstanbul’da Harbiye Orduevi'ne lav silahıyla saldırdığı öğrenildi.

DNA TESTİ YAPILACAK
Olayla ilgili tutuklanan Şanlı’nın hastalığı nedeniyle tahliye olmasının ardından yurtdışına kaçtığı bildirildi. DHKP-C üyesi Şanlı, emniyet güçleri tarafından uzun süredir aranıyordu.

Bu arada, DHKP-C militanı Ecevit Şanlı, eylemci ailesi tarafından fotoğraflarından teşhis edildi. “Canlı bomba”nın kesin kimlik tespiti, DNA testi sonrasında belli olacak.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıda “canlı bomba”nın yanı sıra 1 güvenlik görevlisi hayatını kaybetmişti. Patlamada, eski NTV muhabiri Didem Tuncay da yaralanmıştı.