Canlı bombanın kullandığı otomobildeki izler IŞİD depo ve hücrelerini çökertti

Ankara'da, 102 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından, Gaziantep'teki bombaların saklandığı depolar ile hücre evler, canlı bombaların bindiği aracın plakası sökülmüş halde bir garajda bulunmasının ardından aydınlatıldı. Canlı bombaları taşıyan otomobil 16 Ekim gecesi bir apartmanın garajında bulundu. Araçtaki parmak izlerinden ve mobese kameralarından hücre evler ile depolara ulaşıldı. Yapılan baskınlarda bombalar ile silahlar ele geçirildi, aralarında katliamın planlayıcısının da bulunduğu 9 kişinin Suriye'ye kaçtığı belirtildi.

DHA 20.10.2015 - 18:13

Canlı bombanın kullandığı otomobildeki izler IŞİD depo ve hücrelerini çökertti

10 Ekim günü barış mitingi için Ankara'ya gelenlerin toplandığı Ankara Garı önünde peş peşe iki patlama meydana geldi. Canlı bombaların düzenlediği saldırılarda 102 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Yapılan araştırmada saldırının Suruç bombacısı Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz ve kimliği bilinmeyen yabancı uyruklu IŞİD militanı tarafından yapıldığı saptandı. Güvenlik güçleri bu sırada yaptığı çalışmalarda canlı bombaların Gaziantep'ten 2 otomobil ile Ankara'ya gittiğini ortaya çıkardı ve olayla ilgili olarak Gaziantep, Kilis ve Bursa'da gözaltına aldığı 6 kişiden 4'ü tutuklandı.

CANLI BOMBALARIN BİNDİĞİ OTOMOBİL GARAJDA BULUNDU

Saldırı sonrası Ankara'ya giden canlı bombaların çıkış noktasının tespit edilmesi üzerine terör konusunda uzman polis ve istihbaratçılardan oluşan özel bir ekip, Gaziantep'e geldi.

Uzman polislerden oluşan ekip, canlı bombaları Ankara'ya götüren ve saldırının ardından dönen 34 DM 8574 plakalı otomobilin peşine düştü. Mobese ve güvenlik kameralarının takibi ve istihbarat çalışmasının ardından otomobilin Yeditepe Mahallesi'nde olduğu belirlendi. Polis ekipleri geçen 16 Ekim gecesi otomobili Yeditepe Mahallesi'ndeki bir apartmanın garajında buldu.

GARAJIN 6 AYLIK KİRASINI PEŞİN ÖDEMİŞLER

Apartman yöneticisinden ulaşılan garaj sahibi, Yeditepe Mahallesi'ne geldi ve garajı bir süre önce tanımadığı Suriyeli bir kişiye 150 liradan kiraya verdiğini ve 6 aylık kira karşılığı 900 lira parayı da peşin olarak aldığını söyledi. Garaj sahibi, kiracısını tanımadığını ve kendisinde olan cep telefonundan da bu kişiye ulaşamadığını söyledi. Garaja giren polis, canlı bombaların Ankara'ya giderken kullandığı otomobili, plakalarının sökülmüş olarak buldu. Garajda ve otomobilde parmak izi araştırması yapan polis, daha sonra detaylı araştırma için aracı çekiciyle Emniyet Müdürlüğü otoparkına götürdü.

HÜCRE EVİ VE DEPOLARA ULAŞILDI

Otomobildeki parmak izleri, aracın geçmişte gittiği bölgeler ve istihbarat çalışmalarının ardından polis kent merkezi ile Nizip ilçesindeki depo ve hücre evlerini de belirledi, peş peşe operasyonlar düzenledi. Gizlilik içerisinde yürütülen operasyonlarda 2,5 ton amonyum nitrat, 10 intihar yeleği, 150 metre kortex patlayıcı, 60 kilo TNT, 15 kilo demir bilye, 5 kilo cıvata somunu, 3 bin 683 mermi, 10 paket kimyasal patlayıcı, çuvallar içerisinde bomba yapımında kullanılan kükürt, amonyum nitrat, canlı bomba yeleği dikiminde kullanılan dikiş makinası, 27x16 ebatlı fünyesi takılı olmayan TNT düzeneği, 1 boş TNT kalıbı, bomba yapımında kullanıldığı malzemeler, 25 el bombası, 1 av tüfeği, 1 el bombası fünyesi, 6 kalaşnikof tüfek ile 8 fünye ele geçirildi.

LÜKS SEMTTEKİ DEPODAKİ MALZEMELER KAMYONLA GÖTÜRÜLDÜ

Polis ekiplerinin soruşturma kapsamında operasyon yaptığı depolardan birisinin ise kentin lüks semtlerinden Değirmiçem Mahallesi'nde olduğu ileri sürüldü. Mahalle sakinleri, bir apartmanın altındaki depoda polis ekiplerinin operasyon düzenlediği ve içerideki malzemelerin kamyonla taşındığını söyledi.

Operasyon düzenlenen deponun kilidinin ise bu olayın ardından değiştirildiği görüldü.

Sayfa Yükleniyor...