Canlı canlı yanıyorlar

Yaklaşık 13,1 milyon hektar alanda hububat ekiminin yapıldığı Türkiye'de, bu alanın 4 milyon hektarındaki anızın yakıldığı, bu yüzden de toprakta yaşayan, toprağı havalandıran, verimli kılan milyonlarca canlı mikroorganizmanın yok olduğu bildirildi.

Anadolu Ajansı 09.09.2011 - 15:23

Canlı canlı yanıyorlar

TEMA Vakfı Genel Müdür Vekili Dr. Hikmet Öztürk,  gelecek düşünülmeden sadece bugün göz önünde bulundurularak doğaya bir çok şekilde zarar verildiğini söyledi.

Orman ve meralar başta olmak üzere doğal yaşam alanlarının daralması, yanlış arazi kullanımı ve bilinçsizce yapılan tarımsal faaliyetler sonucu artan erozyon sonucu toprak verimliği azaldıkça daha fazla gübre kullanılması, atmosfere salınan sera gazları ve aşırı tüketimin, çevreye yönelik olumsuz etkilerin başında geldiğini dile getiren Öztürk, çoğu zaman ''felaketler'' olarak geri dönen çevreye verilen zararların, azalması konusunda herkese görev düştüğünü bildirdi.

TEMA Vakfının önemsediği önemli konuların başında, çevreye, canlılara, toprağa zarar veren anız yangınlarının geldiğini ifade eden Öztürk, şöyle konuştu: ''Ülkemizde hububat ekimi yapılan 13,1 milyon hektar arazinin yaklaşık yüzde 30'unda (yaklaşık 4 milyon hektar), 6 milyon tondan fazla köklü hububat sapının (anız) yakıldığı tahmin ediliyor. Bu rakam her geçen yıl endişe verici şekilde artıyor. Hasat sonrasında tarlada kalan anızın yeni ekim öncesinde temizlenmesi gereklidir. Ancak, bu temizleme işleminin yakılarak yapılması topraklarımıza, ormanlarımıza, su varlığımıza, biyolojik çeşitliliğimize ve ekonomimize büyük zarar vermektedir. Aslında anız yakılması yasal olarak da suçtur.''

Öztürk, anız yakılmasıyla doğada büyük zarar oluştuğunu, çiftçilerin bir anlamda gelecekteki üretimlerini de yaktığını belirterek, şunları kaydetti:''Anızın yakılması sırasında toprakta yaşayan, onu besleyen, havalandıran, verimli kılan milyonlarca canlı mikroorganizma yok olur. Toprağı besleyecek organik atıklar ortadan kalkar, toprak fakirleşir, verim gücü düşer. Üzeri çıplak kalan toprak, rüzgar ve sellerle taşınarak erozyona uğrar, yağış suyu yer altı su kaynaklarına ulaşamaz, doğal denge bozulur. Öte yandan anız yangınları, yakındaki diğer tarla ve bahçelere sıçrayabildiği gibi orman yangınlarına hatta yerleşim alanlarının yanmasına da sebep olur. Tarladaki anız kesinlikle yakılarak temizlenmemelidir. Bu konuda çiftçiler uyarılmalı, geniş çaplı çalışmalar yapılmalıdır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...