Cannes Film Festivali başladı

65. Cannes Film Festivali Wes Anderson'un son filmi 'Moonrise Kingdom'ın gösterimiyle başladı.

17.05.2012 - 10:31

Cannes Film Festivali başladı

Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden 65. Cannes Film Festivali dün akşam NTV'de canlı olarak yayınlanan törenle başladı.


Amerikalı yönetmen Wes Anderson'ın 'Moonrise Kingdom' filminin gösterimiyle açılan festivalin jüri başkanı İtalyan Nanni Moretti, açılıştan önce yaptığı konuşmada, ''Dünyanın en önemli film festivalinin jüri başkanlığını üstlenmenin kendisi için büyük bir onur, ayrıcalık ve sorumluluk olduğunu'' söyledi.

Festivalde, ''Altın Palmiye'' için 4 bin 300 film arasından seçilen 22 film yarışacak.

Festival, Claude Miller'ın, ''Therese Desqueyroux'' isimli filminin gösterimiyle 27 Mayıs'ta sona erecek.

Başkanlığını Nanni Moretti'nin üstlendiği bu yılki jüride Filistinli oyuncu ve yönetmen Hiam Abbass, İngiliz yönetmen Andrea Arnold, Fransız oyuncu Emmanuelle Devos, Alman oyuncu Diane Kruger, İngiliz oyuncu Ewan Mc Gregor, ABD'li yapımcı Alexander Payne, Haitili yönetmen ve yapımcı Raoul Peck yer alıyor.

Festivalde 30'a yakın ülkeden 91 film gösterilecek. Festivalin bu yılki logosu 1962'de hayatını kaybeden Hollywood'un efsanevi oyuncusu Marilyn Monroe'un siyah beyaz fotoğrafı oldu.

CANNES'DA TÜRK SİNEMASI
Bu yılki festival, Türk sineması için de ayrı bir önem taşıyan etkinliklere sahne olacak.

65. Cannes Film Festivalinde, kısa metrajlı filmler kategorisinde yarışacak eserler arasına Türk yönetmen Rezan Yeşilbaş'ın "Sessiz" isimli filmi de yer alıyor. "Sessiz", yarışmaya gönderilen 4 bin 500 film içinden jürinin seçtiği 10 kısa metrajlı film arasına girmeyi başardı.

Bu arada Fransa'daki Sinema Yönetmen ve Yapımcıları Derneği, festival sırasında 17 Mayıs'ta düzenlenecek bir etkinlikle yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a 2012 "Carossee d'or" sinema ödülünü takdim edecek. Ödül öncesi Ceylan'ın Fransa'da ve Avrupa'da tanınmasını sağlayan "Mayıs Sıkıntısı" filmi de gösterilecek.

Festivalde Türkiye açısından diğer önemli bir gelişmeyse, Türk kökenli Alman yönetmen Fatih Akın'ın "Polluting Paradise" isimli filminin, 18 Mayıs'ta yarışma dışı "özel gösterimler" bölümünde izleyiciyle buluşacak olması.

Ünlü Amerikalı sinema yönetmeni ve oyuncusu olan aynı zamanda siyasi kimliğiyle tanınan Sean Penn, Haiti'ye yapılacak bağışlarla ilgili düzenlenecek özel bir geceye katılmak üzere Cannes'a gelecek. Fransa'nın ünlü felsefecisi Bernard-Henri Levy, festival sırasında hazırladığı Libya konulu belgeselin gösterimi için festivale katılacak.

KLASİKLER, YILDIZLAR, ETKİNLİKLER
Festivalin ''klasikler'' bölümünde, yeni tekniklerle çekim kaliteleri düzeltilerek tekrar vizyona sokulan ''Bir Zamanlar Amerika'' ve ''Tess''in yeniden gösterimi için Robert De Niro, Roman Polanski ve Nastassja Kinski gibi yıldızlar yine Cannes'da olacak.

Ünlü kozmetik devi l'Oreal'in düzenlediği bir etkinlikte Jane Fonda da yine, festivalde boy gösterecek yıldızlar arasında yer alıyor.

Cannes film festivali, ''Altın Palmiye'' ve yarışma dışı gösterilecek yeni filmlerin dışında, dünyanın en önemli sinema pazarı olma özelliği taşıyor.

Festival dolayısıyla kurulan 13 bin metrekare genişliğindeki sinema pazarına ise 100'ü aşkın ülkeden 10 bin kişinin katılması bekleniyor. Festival dolayısıyla kurulacak 600 stantta dünyanın dört bir yanından gelen filmler yeni pazarlar için ''görücüye çıkma'' şansı bulacak.

65. Cannes Film Festivali'nin gün gün özel yayınları ve kapanış töreni NTV'den yayınlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...