Cannes'ın 'büyük ödülü' Altın Koza’da

64. Cannes Film Festivali’nde 'Büyük Ödül' kazanan 'Bir Zamanlar Anadolu’da'nın Türkiye Prömiyeri Altın Koza’da yapılacak.

01.08.2011 - 15:47

Cannes'ın 'büyük ödülü' Altın Koza’da

Adana Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 17-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan ve son yıllarda gösterdiği gelişmeyle dikkat çeken 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali yarışmalı bölümlerin heyecanının yanı sıra, özel bölümler ve özel gösterimlerle sinemaseverlere zengin bir program hazırlıyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Türk Sineması’nın son yıllarda en çok ses getiren yaratıcılarının başında gelen yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın, Mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali’nde “Büyük Ödül” kazanan ve dünya sineması tarafından övgüyle karşılanan “Bir Zamanlar Anadolu’da” adlı son filminin Türkiye prömiyerinin 21 Eylül Çarşamba günü Adana’da yapılacağı söyledi. Başkın Vekili Zihni Aldırmaz, “Ülkemiz ve dünya sinemasının en başarılı isimlerinden biri olan Nuri Bilge Ceylan’ın son filminin Türkiye ilk gösterimini Festivalimizde yapmak Adana için bir onur olacaktır” dedi.

21 Eylül  Çarşamba günü yapılacak gala programına filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’ın yanı sıra, senaristler Ebru Ceylan ve Ercan Kesal, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncular Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan ve Cansu Demirci’nin katılacağı bildirildi.

Nuri Bilge Ceylan daha önce katıldığı filmlerle Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen (Üç Maymun), Büyük Ödül (Uzak) ve FIPRESCI (İklimler) ödülleri kazanmıştı. Ayrıca Uzak filmindeki performanslarıyla başrol oyuncuları Muzaffer Özdemir ve Mehmet Emin Toprak, Cannes ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü paylaşmışlardı.

Ceylan, 2009 yılında düzenlen 62. Cannes Film Festivali jüri üyeleri arasında yer almış ve yine aynı yıl 16. Altın Koza Film Festivali’nde Jüri Başkanlığı yapmıştı.

“Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi Altın Koza Film Festivali’nde yapılacak Türkiye prömiyerinden sonra Türkiye’nin diğer şehirlerinde de gösterime girecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...