Fethiye Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "kasten öldürme", "cinsel istismar" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından yargılanan tutuklu sanıklar M.P.Ç. (17) ve Necati Demir (25) katıldı.

Duruşma salonunda maktulün babası Osman Kaya, annesi Gülen Kaya, ablası Burcu Kaya ve tarafların avukatları ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcileri hazır bulundu.

Necati Demir'in (25) avukatı Ali İncesu ve M.P.Ç'nin avukatı Coşkun Demir, yeterli delil olmaması ve sanıkların tutukluluk hallerinin göz önünde bulundurularak müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan gelen raporu, keşif yapılan yerdeki dalgıçların beyanını dikkate alarak, sanıkların adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Sanıklar için yurt dışına çıkış yasağı ve hafta başlarında kolluk kuvvetlerine giderek imza atmaları zorunluluğu getirildi. Duruşmada tahliye kararının verilmesi üzerine Cunsu Kaya'nın anne ve babası ile bazı yakınlarının gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

"BU KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ"

Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan Cansu Kaya'nın avukatlarından Berna Babaoğlu Ulutaş, sanıkların 15'inci celsede adli kontrollü olarak serbest bırakıldığını ve kararın oy çokluğuyla alındığını söyledi.

Dosyada tüm delillerin toplanmadığını ve keşif raporlarının gelmediğini ifade eden Ulutaş, "Tutukluluk hallerinin devam etmesi gerekirken böyle bir karar vermesi hukuka aykırıdır. Bu karara itiraz edeceğiz" dedi.

AİLE KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Sanıkların çelişkili ifadeleri olmasına rağmen tahliye edildiğini anlatan Kaya'nın babası Osman Kaya ise şunları söyledi:

"Benim çocuğumu öldüren bunlar. Onların yaşama özgürlüğü var da benim 17 yaşındaki kızımın yaşama özgürlüğü yok mu? O yaşamayacak mı? Onlar kızımı öldürdükleri halde yaşıyorlar. Benim kızım neden öldürüldü? Aldatıldı, götürüldü ve teslim olmadığı için öldürüldü. Ben bunun için mi büyüttüm onu? Bunun için mi dünyaya getirdim. Böyle bir adalet yok. Tahliye oldular. O zaman benim kızımı da tahliye etsinler. Çıkarsınlar."

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, duruşmanın ardından adliye girişinde kadın cinayetlerini protesto etti.