Ödeme gücü ve sosyal güvencesi olmayan 8 aylık hamile bir kadın, erken doğum riskiyle komşusunun Yeşil Kartı'nı alarak acil servise gidince ''dolandırıcılıktan'' yargılandı. Yargıtay, kadının suçsuz olduğuna karar verdi.

Nazilli'de 2008 yılında, 8 aylık hamile bir kadın, erken doğum riski oluşması nedeniyle doğum yapmak üzere devlet hastanesinin acil servisine gitti. Ancak ödeme gücü ve herhangi sosyal güvencesi olmayan kadın, komşusuna ait Yeşil Kart karnesini kullandı.

Komşusunun Yeşil Kartı'nı kullandığı tespit edilen kadın hakkında, ''kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık'' suçundan dava açıldı.

Nazilli 1. Ağır Ceza Mahkemesi, kadının beraatına karar verdi.

Yerel Mahkeme kararının temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 15. Ceza Dairesi'ne geldi. Daire, yerel mahkemenin beraat kararını onadı.

Ödeme gücü olmayanlardan zaten para alınmaz
Daire'nin kararında, Sağlık Bakanlığı'nın Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği ve Başbakanlığın ilgili genelgesindeki hükümlere göre, acil sağlık hizmeti vermekle yükümlü sağlık kuruluşlarının, acil vakaları, hastanın sağlık güvencesi olup olmadığına veya ödeme gücü bulunup bulunmadığına bakmaksızın kabul edeceği ve gerekli tıbbi müdahaleyi kayıtsız, şartsız gecikmeksizin yapacağı vurgulandı.

Bu hükümlere göre ayrıca, acil sağlık kuruluşuna müracaat eden hastaların acil tıbbi müdahale ve tedavileri yapılırken hiçbir surette tedavi masraflarının nasıl karşılanacağının sorgulanamayacağı belirtilen kararda, sağlık güvencesi olmayan vatandaşlardan ödeme gücü bulunmayanların acil sağlık hizmeti bedellerinin kendilerinden talep edilmeyeceği de ifade edildi.

Somut olayda, 8 aylık hamile ve erken doğum durumu oluşması nedeniyle doğum yapmak üzere devlet hastanesinin acil servisine giden sanığın, komşusuna ait Yeşil Kart karnesini kullandığı belirtilen kararda, sanığın savunmalarında herhangi bir sosyal güvencesinin ve sağlık karnesinin olmadığını beyan ettiği vurgulandı.

Kararda, ''Sanığın hiçbir sosyal güvencesinin olmaması ve ödeme gücünün bulunmaması nedeniyle kendisinden acil sağlık hizmet bedellerinin alınamayacağı ve bu nedenle herhangi bir zararın söz konusu olmayacağı anlaşıldığından, sanığa atılı suçun unsurları bakımından oluşmadığı nazara alınarak mahkemenin kabul ve takdirinde bir isabetsizlik görülmemiştir'' ifadelerine yer verildi.