NTV

Caretta carettaların gönüllü nöbetçisi: Tosbağacı Mustafa

Anadolu Ajansı

Türkiye

Antalya'da caretta carettalara ilgisi nedeniyle çevresinde "Tosbağacı" olarak tanınan 53 yaşındaki Mustafa Ilgaz, 20 yıldır kaplumbağa yavrularını denizle buluşturuyor.

Dört çocuk babası 53 yaşındaki Mustafa Ilgaz, nesli tükenme tehdidi altındaki caretta carettaların popülasyonunu artırmak için gönüllü uğraş veriyor.

Mayıs'tan itibaren Çıralı sahiline yumurtlamaya başlayan caretta carettaların ve yumurtaların sayısını tutmaya başlayan Ilgaz, yumurtadan çıkış döneminden yavruların denize ulaşmasına kadar tüm süreci büyük bir titizlikle takip ediyor.

Anne caretta carettaların yumurtlamasıyla kendisi için hareketliliğin başladığını aktaran Ilgaz, üzerine basılmaması için yuvaları kafesle koruma altına aldığını bildirdi.

"YAVRULARIN ÇIKIŞ ZAMANI ERKEN SAATLERDE AYAKTAYIM"

Ilgaz, caretta carettaların kuluçka dönemlerinin 45-60 gün olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Yuvaları ve yumurta sayılarını kayıt altında tutuyoruz. Kuluçka döneminden sonra çıkamayan yavruları kurtarmak için yuvaları açıyoruz. Bazı yavrular taş altında kaldığı için yuvadan çıkamıyor. Onları kurtarıyorum. Zayıf olanları denize bırakmıyorum.Yuvaların açımında bazen turistler de yardım ediyor. Burada herkes beni tanıyor. Yuva açılacağında, yumurtlamada veya sahile ölü kaplumbağa vurduğunda 'Tosbağacı, caretta caretta var, çabuk gel' diye çağırıyorlar. Yavru caretta carettalar çocuklarım gibi oldu. Yaklaşık 20 yıldır onlarla ilgileniyorum."

Çıralı sahilinde geçen yıl 142, bu yıl ise 75 yuva bulunduğunu anlatan Ilgaz, bu yıl yumurta tahribatının daha az olduğunu kaydetti.

Caretta carettaların turizme büyük katkısı olduğuna dikkati çeken Ilgaz, insanların yavruların çıkış zamanına göre tatil planları yaptığını dile getirdi.

ETİKETLER