Edinilen bilgiye göre, Fethiye'nin Çalış ve Yanıklar sahilinde bulunan deniz kaplumbağaları caretta caretta yuvalarının korunması için Avusturya'dan Viyana Üniversitesi öğrencileri ile Pamukkale Üniversitesi ve Hacettepe üniversitesi öğrencileri gece gündüz nöbet tutuyor.

Öğrenciler, yuvalar ve deniz arasında engel oluşturan atıklar ile taşların temizlenmesi için sahildeki turistlerin arasında ellerindeki poşetlerle dolaşarak, yavruların denize ulaşmasına engel olacak her türlü atığı topluyor.

Viyana Üniversitesinden gelen gönüllü öğrenciler, ''Fethiye çevresindeki halk, carettalar konusunda bilinçli. Burada ayrıca gönüllü öğrenciler görev yapıyor. Daha fazla gönüllü olsa daha etkili çalışabiliriz'' diye konuştu.

Bu arada, Plaja çıkıp yumurtlamaya başlayan carettaların çevreden ve ışıktan etkilenmemesi için görev yapan gönüllüler cihazlarla caretta caretta hakkında bilgi toplayarak rapor hazırlıyor. Fethiye'nin Çalış Plajından Akgöl'e kadar bu sezon 43 yuva oluştu. Bu sayının, temmuz ayı sonuna kadar 100'ü aşması bekleniyor.

Pamukkale Üniversitesi'nde görevli Şef İlker Kara, Özel Çevre Kurulunun özellikle Çalış Plajı'nda yoğun önlem aldığını belirterek, ''24 saat Çalış sahilinde caretta iz ve yuva tespiti yapıyoruz. Carettanın yumurtladığı yuva üzerine kafesler bırakarak onları koruyoruz. Her gece saat 22.00'den 06.00'ya kadar iki tim görev yapıyor. Gece bulunan kaplumbağanın bilgisi alınıp markalama işlemi yapılıyor. Daha sonra denize gönderiliyor'' dedi.

Çalış Plajında, Avusturya ve Türkiye'den 13 kişinin görev yaptığına işaret eden Kara, ''Şu ana kadar 43 yuva tespit edildi. Geçen yılki rakam 93 olup alınan tedbirlerle bu yıl bu rakamın üzerine çıkmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.

Viyana Üniversitesi'nden görevli Şef Marie Lambropoulos ise her gece Caretta carettalar için arazi çalışması yaptıklarını ifade ederek, şunları söyledi:''Fethiye'de Turizm ve caretta projesi birlikte yürütülüyor. Eylül sonuna kadar burada ekip bulundurulması gerekiyor. Ancak, biz kısa süreli çalışabiliyoruz. Geçen yıl sahil şezlonglar ile doluydu. Bu yıl şezlongların hepsi akşamları geri çekiliyor. Caretta Caretta için bu olumlu bir yaklaşım.''