DEKAMER'de yaklaşık 5 saat süren çalışmaların ardından görevli ekipler tarafından uydu takip cihazları takılan ''Nazlı'', ''Songül'', ''İlker'', ''Dalyan'' ve ''Fethi'' isimli caretta carettalar, Dalyan İztuzu sahilinden Ortaca Kaymakamı Mustafa Gürdal, Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı, vatandaşlar ve turistlerin yoğun ilgisiyle uğurlandı.

DEKAMER Sorumlusu Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Kaska, son bir yıl içerisinde 11 caretta carettanın uydu takip cihazı takılarak doğal ortamına salındığını söyledi.

Deniz kaplumbağalarının göç yollarının belirlenmesi açısından uydu takip cihazı takılmasının önemine işaret eden Kaska, çalışmalar kapsamında ilk kez 5 kaplumbağanın birden cihaz takılarak denize gönderdiklerini ifade etti.

Kaska, ''5 kaplumbağanın göç yolunun bilinmesi çok önemli. İlk defa bir erkek bireye cihaz takıyoruz. Bu erkek bireylerin nereye gittiğini, dişilerle birlikte mi göç ettiklerini öğreneceğiz. Daha önce dişilere taktığımız uydu takip cihazımızla önemli bilgiler elde ettik. Bu 5 caretta carettaya önümüzdeki yıl bir 5 caretta caretta daha ekleyeceğiz'' dedi.

Yakın bir zamanda merkezin yapmış olduğu çalışmaların sadece Türkiye'de değil dünya çapında duyulacağını dile getiren Kaska, çalışmaların bölgenin ve Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayacağını kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şube Müdürü Bekir Erdoğan da, bölgede özellikle 20 yıldır deniz kaplumbağalarının izlenmesine ve korunmasına yönelik çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederek, ''Bu çalışmalar gösteriyor ki 180-200 civarında olan yuva sayısını, son yapılan çalışmalarla 340-350'lere kadar çıkardık. Bu da deniz kaplumbağalarının önemli oranda popülasyonunun artışına katkı sağladığımızı göstermektedir'' diye konuştu.
 
Carettalara takılan cihazların sponsorluğunu üstlenen BTC Şirketi Kurumsal İletişim Koordinatörü Sanem Anıl da, doğaya ve insana saygılı bir kuruluş olmalarının sorumluluğuyla, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliğe gerekli özeni gösterdiklerini söyledi. Anıl, ''BTC Çevresel Yatırım Programı (ÇYP) kapsamında, 2003 yılından bu yana yalnızca biyolojik çeşitliliğin korunması amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları ile yürütülen toplam 21 projeye yaklaşık 7,5 milyon dolar yatırım yaptı'' dedi.