İstanbul özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “Susurluk” davası hükümlüsü eski Özel Harekat polisi Ayhan Çarkın’ın basında yer alan iddialarıyla ilgili harekete geçti.

İlişkili Haberler


Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali, gazetelerde yer alan açıklamalarla ilgili olarak inceleme başlattı.

İnceleme sonunda Çarkın’ın ifadeye çağırılıp çağırılmayacağı belli olacak.

ÇARPICI İDDİALAR
“Susurluk” davasında “suç örgütüne üye olmak” suçundan 4 yıl ceza alan Ayhan Çarkın, Kazlıçeşme’deki Nevruz kutlamalarına katılmıştı.

Çarkın, gazetelere yaptığı açıklamada, “terörle mücadele" adı altında birçok cinayet işlediklerini söylemişti.

Çok sayıda insana işkence yaptıklarını da itiraf eden Çarkın, JİTEM’in de birçok katliama imza attığını öne sürmüştü.

Vicdan azabı çektiği için şimdi gerçekleri açıkladığını ifade eden Çarkın, “Ergenekon bizim hepimizin çıkış noktası. Bizim çıkış noktamızdır. Ergenekon’dan şu anda kimse içeride değil. Hepsi dışarıda. Veli Küçük’ün Dağlık Karabağ’la da alakası var. Orada da bir Ergenekon var" demişti.

Çarkın, eski Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanı İbrahim Şahin’in dinlenmesini de istemişti.

AVUKATLARDAN SUÇ DUYURUSU
Bu arada, Ayhan Çarkın hakkında avukatlar Taylan Tanay, Barkın Timtik, Oya Aslan ve Ebru Timtik suç duyurusunda bulundu.

İstanbul özel yetkili Savcı Karaali’ye sunulan dilekçede 62 "maktül" yer aldı.

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, eski Emniyet Müdürleri Necdet Menzir, Reşat Altay, Hanefi Avcı ve Ercüment Yılmaz ile eski Özel Harekatçı Ayhan Çarkın’ın da aralarında olduğu 138 ismin şüpheli olarak yer aldığı dilekçede, "ülke tarihinin en uzun ve en kapsamlı “terör etkinliğinin"; yani halka karşı kontr-gerilla/Özel Harp/Özel Harekât saldırısının adli hesabının sorulması gerekiyor" ifadesi yer aldı.