NTV

Çarşı üyesi 2 kişi tutuklandı

Türkiye
Çarşı üyesi 2 kişi tutuklandı

Gezi Parkı olayları soruşturması kapsamında İstanbul'da Beşiktaş'ın ‘Çarşı’ taraftar grubu üyesi 2 kişi tutuklandı. Serbest bırakılan 92 kişiden 10'una adli kontrol uygulaması getirildi.

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili gözaltına alınan 94 kişiden 61'i dün emniyet ve savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakıldı. 7 kişiye adli kontrol tedbiri getirildi.

33 kişiyse tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Savcı, sorguda Çarşı grubu üyelerinin Beşiktaş'ta bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi’ni basmaya çalıştığının tespit edildiğini belirtti.

Çarşı üyelerine sorulan sorular arasında internet sitelerinde yer alan ‘satılık toma’ ilanının kim tarafından ve ne amaçlı verildiği, eylemcilere gaz maskesi ve kask temininin sağlanıp sağlanmadığı da yer aldı. Şüphelilere eylemlere katılmak için para alıp almadıkları da soruldu. Şüpheliler haklarındaki suçlamaları reddetti.

Önce gösteri ve toplanma kanununa muhalefet ve polise mukavemet suçlamasıyla sorgulanan 28 kişi hakim önüne çıktı. Şüpheliler sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Çıkar amaçlı suç örgütü üyesi olmak, kanuna uymamaya tahrik ve kamu malına zarar vermekle suçlanan 5 ‘Çarşı’ grubu üyesi ayrı bir mahkemeye çıkarıldı.

Mahkeme 2 kişinin tutuklanmasına karar verdi. 3 kişiyse 50 bin lira kefaletle ve adli kontrol uygulaması şartıyla serbest bırakıldı.