Çatalağzı'nda 10 kişiden biri Çinli

Zonguldak'ın Çatalağzı Beldesi'nde termik santral inşaatında bin Çinli işçi çalışıyor. Çinlilerden esnaf memnun olsa da beldenin gençleri "Niye biz çalışmıyoruz da Çinliler çalışıyor" diye itiraz ediyor.

Çatalağzı'nda 10 kişiden biri Çinli

Tarih kitapları Orta Asya'da eski Türklerle Çinlilerin sık sık karşı karşıya geldiğini çatıştığını anlatır. Türklerle Çinliler bir kez daha sosyal hayatı paylaşmak, alışveriş yapmak için Zonguldak'da karşı karşıya.

Zonguldak'ın 10 bin nüfuslu Çatalağzı Beldesi'nde bine yakın Çinli işçi çalışıyor.

Çinliler gelince esnafla Çinliler birbirlerinin dillerinden anlamasa da anlaşmanın yolunu bulmuş.

Çinli işçiler kameraya mesafeli duruyor ama doktorları Şumen 2,5 yılda öğrendiği Türkçesiyle Çatalağzı'ndaki yaşamı yarım yamalak anlatıyor. Şumen, "İnsanlar çok sıcak. Türk yemekleri güzel ben de çok yedim şimdi biraz şişmanladım." diyor.

Esnaf camlara Çince yazılar asmış hatta dostluklar da oluşmaya başlamış. İletişim için belediye çalışanları da Çinceye merak sarmış, internetten öğrendiklerini uygulamaya çalışıyorlar.

Çinli işçilerin Çatalağzı'nda bulunma nedeni termik santral inşaatı. Çinli işçiler beldede bir tartışmayı da başlatmış.

Gençler, "Biz burada işsizken Çinliler gelip çalışıyor. İşsizlik varken onlar niye geliyor." diye soruyorlar.

Beldenin gençlerinin itirazlarına belediye başkanı Mehmet Alim, "Santralı şu fiyata yaparım ama işçi çalıştırırken de Türkiye'den değil Çin'den getiririm diyor. O şekilde ucuz iş gücüyle beraber santralı yapıyorlar. Burada Türk çocuklarına çok şey düşüyor, çok çalışacaklar TV’yi daha az seyredecekler, teknoloji üreteceğiz. Sen yapamadın mı adam gelir Çin’den fabrikayı kurar gider." yanıtını veriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...