Çatalca’da hortum evleri yıktı

İstanbul'un Çatalca ilçesinde meydana gelen hortum, çatıları uçurdu, ağaçları devirdi. İki dakikalık hortumda, 22 ev maddi hasar gördü.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.10.2011 - 12:00

Çatalca’da hortum evleri yıktı

Çatalca ilçesi Örencik köyünde gece saatlerinde oluşan hortum, bazı evlerin çatısını uçurdu, tek katlı bazı gecekonduları ise kullanılamaz hale getirdi.

Tarım malzemeleri ve ürünlerine de zarar veren hortum, bir süre sonra evlenecek olan 19 yaşındaki Sevda Nesrin'in ise çeyizlik eşyasını götürdü. Köyün dışında bulunan çeyizlik eşyanın, kullanılamaz hale geldiği görüldü.

Köyde incelemelerde bulunan Çatalca Kaymakamı Nevzat Taşdan, ilçe tarihinde ilk kez hortum yaşandığını belirterek, gece boyunca köylülere yardım için çalıştıklarını söyledi.

Hortumun herhangi bir can kaybı ya da yaralanmaya neden olmadığını belirten Taşdan, ''Gece 03.00 gibi hortum oluyor. Ani başlayan bir gürültü yaklaşık 2 dakika sürüyor. İlk belirlemelerimize göre hortum nedeniyle 22 evde hasar meydana geldi. Oturulamacak gecekondular var” dedi.

Hasar tespit çalışmalarına devam edildiğini ifade eden Kaymakam Taşdan, “İlk önce evlerin uçan çatılarını ve kırılan camlarını tamir ettiriyoruz. Yıkılan evlerin tamiri için vatandaşlarımıza yardım edeceğiz” diye konuştu.

'BÖYLE AFET GÖRMEDİM'
Köy halkından Fahri Bıçakçıoğlu, hortum sırasında evde uyuduğunu belirterek, çok korktuklarını, dışarı çıktıklarında araç, ev ve tarım ürünlerinde büyük hasar oluştuğunu gördüğünü söyledi.

Bilal Nesrin de deprem olduğunu düşündüklerini belirterek, ''Böyle afet görmedim. Sanki ev patlayacak gibi oldu. Dışarı çıktık, evin çatısı ve kümes uçmuştu. İçindeki hayvanlar da yoktu'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...