Cavit Çağlar: Yanında siyasetçi gibi değil, evladı gibiydim

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i bir baba olarak gördüğünü ifade eden eski bakanlardan Cavit Çağlar, ''13 yaşındayken babamı kaybettim. Demirel babam oldu'' dedi.

DHA 18.06.2015 - 14:02

Cavit Çağlar: Yanında siyasetçi gibi değil, evladı gibiydim

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatının ardından ailenin yanından ayrılmayan eski bakanlardan Cavit Çağlar, gazetecilerin isteği üzerine bu konuda duygularını paylaştı.

Çağlar, şöyle konuştu:

"Acımız sonsuz. Benim 35 yılım Sayın Demirel ile geçti; 1980, 2015. Ve Sayın Demirel’in isteği ile 1987 seçimlerinde milletvekili oldum. 1991'de iktidar olduk. Kurduğu 49'uncu kabinede görev aldım. Daima yanında oldum. Ben babamı çok küçükken 13 yaşındayken kaybettim. Demirel babam oldu. Yanında bir siyasetçi gibi değil, bir evladı gibiydim. Daima bana bakışı öyleydi, güzel günlerimiz geçti, çok şey öğrendim.

''DÜRÜSTLÜĞÜ VE BARIŞMASINI ONDAN ÖĞRENDİM''

Öğrendiklerim içinde dürüstlüğü, barışmasını ondan öğrendim. Kavga edeceğiniz zaman ‘muhakkak barışmanın yollarını sonunda arayın’ derdi. Ve, ‘Sizden yardım isteyen insana daima yardım edin’ derdi. Kendisi, ‘Her günün bir sabahı var’ sloganını bize alıştırmıştı. Çok sıkıntılı günlerimiz olmuştu siyaseten. Hepimize moral verirdi, ülkenin sıkıntılı günlerinde moral verirdi.

''YÜCE BİR İNSANDI''

Yüce bir insandı ve ‘Türkiye’deki insanların gelir düzeyi 20 bin dolara çıktığı zaman benim ülkemin demokrasisi de o şekilde büyüyecektir’ derdi. Söylemlerini bugün hatırlayarak kamuoyuna da söylemek istiyorum. İnşallah Türkiyemiz Demirel'in istediği gibi o hep ‘böyük’ derdi, ‘büyük’ derdi, büyük Türkiye olacaktır, demokrat bir Türkiye olacaktır. Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun. Ülke büyük bir evladını kaybetti."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...