NTV

Çavuşoğlu: Bu bir insanlık suçu

ntv.com.tr

Türkiye

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Esad rejimi tarafından gerçekleştirilen ve 100 sivilin hayatını kaybettiği kimyasal saldırının insanlık suçu olduğunu söyledi.

İlişkili Haberler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de Beşşar Esad rejiminin İdlib'de gerçekleştirdiği ve 100 kişinin hayatını kaybettiği saldırı için "Bu bir insanlık suçu" dedi.

Çavuşoğlu Isparta'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Esad rejiminin sivillere yönelik kimyasal gazlı saldırısını değerlendiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Ateşkes başladıktan sonra yer yer ihlaller oluyordu ama bu çok ciddi bir ihlal. Suriye'de Esad'la ilgili kararı halk verecek diyenler görsünler, böyle giderse Esad'la ilgili karar verecek halk kalmayacak. Kınıyoruz, bu insanlık suçudur. Bizim için kabul edilemez, tüm süreci de heba edebilir."

Çavuşoğlu'na Kerkük İl Meclisi'nin, Türkmen ve Arapların boykot ettiği oturumda kentin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlanmasına yönelik referandum kararı da soruldu.

Oylamaya Arap ve Türkmenlerin katılmadığına dikkat çeken Çavuşoğlu, "Kerkük'te bu kırılgan dönemde atılan adımlar Irak'ın geleceğini tehlikeye atan adımlardır, iyi niyetli adımlar değil. Şunu bilsinler, Kerkük Türkmeni yalnız değildir, yalnız da kalmayacaktır. Böyle oldu bittilere de biz müsaade etmeyiz. Ama bu kargaşa ortamında, buradan fırsatçılık yapmak Irak'ın ve bölgesel yönetimin geleceği için de iyi olmaz" dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Kerkük'te oldu bittilere izin vermeyeceğini de sözlerine ekledi.

ETİKETLER