Çavuşoğlu: İran'ın istikrarı bizim için önemli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran'da devam eden protestolara ilişkin, "İran'ın istikrarı bizim için önemli" dedi. Bakan Çavuşoğlu olayları hafife almadıklarını dikkatle takip ettiklerini belirtti.

NTV Haber 03.01.2018 - 13:02 | Son Güncelleme : 03.01.2018 - 13:57

Çavuşoğlu: İran'ın istikrarı bizim için önemli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, İran'daki protestolar , ABD ile ilişkiler, Hakan Atilla davası ve Suriye konusunda önemli mesajlar verdi. 

"İRAN'A DIŞ MÜDAHALELERE KARŞIYIZ"

İran'da geçen haftadan beri devam eden protestoları değerlendiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "İran'ın istikrarı bizim için önemli. İran'a dış müdahalelere karşıyız" mesajını verdi.

İran'daki durumu hafife almadıkları ve yakından takip ettiklerini belirten Çavuşoğlu, "İran'da yönetim değişecekse, bunu İran halkı yapar... Ruhani'nin açıklamalarını olumlu buluyoruz. Şiddet ve provakasyonlardan kaçınılmalı" dedi.

ABD İLE İLİŞKİLER 

ABD'nin vize krizinde geri adım atarak kısıtlamaları kaldırmasına ilişkin soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD baskı ile Türkiye'den bir şey elde edemeyeceğini anladı. Vize konusunda ABD'ye herhangi bir taahhütte bulunmadık. ABD ile bu yıl çok fazla toplantımız olacak" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, jürinin günlerdir karara varamadığı Hakan Atilla davasını ise, "Dava tam bir komediye dönüştü" sözleriyle değerlendirdi. 

AFRİN'E HAREKAT YAPILACAK MI?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de Türkiye'ye yönelik bir tehdit oluşması durumda harekete geçeceklerini söyledi.

Tehditlerin radarlarında olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, "Afrin'e harekat olacak mı?" sorusuna, "Her şeyin bir zamanı var. Ansızın yapabiliriz" yanıtını verdi. 

Sayfa Yükleniyor...