Çavuşoğlu: Kimse kanundan üstün değil

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu HDP'ye yönelik terör operasyonu hakkında "Herkes burada hukuka uyacak. Bunlar bilerek bu işi bu noktaya getirdiler. Kimse kanundan üstün değil" dedi.

Haberler 04.11.2016 - 18:36 | Son Güncelleme : 04.11.2016 - 19:26

Çavuşoğlu: Kimse kanundan üstün değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Herkes burada hukuka uyacak. Bunlar bilerek bu işi bu noktaya getirdiler. Kimse kanundan üstün değil. Diğer partilerin genel başkanları gidiyorsa onlarda gidecek.

PKK'ya destek verenler yine PKK ile aralarına mesafe koymadı. Bu milletvekillerinden bazıları PKK'ya silah taşırken yakalandı. Teröre destek verirseniz yargı sizden hesap sorar. Yargı sizden hukuk çerçevesinde hesap sorar. Bugüne kadar AB ve bazı ülkeler bize demokrasi dersi vermeye çalışıyor. Çözüm sürecini ne zaman geri getireceksiniz diye soruyorlar. PKK'ya silah bırak açıklamasını hiç duymadım.

Sonuçta bağımsız yargı kararını verecek. Herkes hukuka uymalı, mahkeme çağırdığında gitmeli.

Bize akıl vermeye çalışanlar PKK'ya çağrı yapmıyor. İstediğimiz PKK'lı teröristleri bize vermiyorlar.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN TELEFON DİPLOMASİSİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile telefonda görüştü.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, mevkidaşı Linkevicius, Jagland ve Mogherini ile telefonda görüştü.

Görüşmelerde, Linkevicius, Jagland ve Mogherini, Diyarbakır'da yaşanan terör saldırısı nedeniyle Bakan Çavuşoğlu'na taziyelerini iletti.

Bakan Çavuşoğlu, bazı HDP milletvekillerine ilişkin hukuki süreç hakkında ise yapılan işlemlerin hukuk çerçevesinde gerçekleştiğini, mahkemelerin yaptığı çağrıyı yerine getirmemeleri üzerine bahsi geçenler hakkında işlem yapıldığını belirtti.

'de tüm vatandaşların hukuk önünde eşit olduğunu ve dolayısıyla hiç kimsenin kendisini Türk kanunlarının üstünde göremeyeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, görüşmeler vesilesiyle PKK'ya ve iltisaklı örgütlere bazı Avrupa ülkelerinde çeşitli çevrelerce verilen destekten dolayı Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı da muhataplarına iletti.

Sayfa Yükleniyor...