İlişkili Haberler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Yunanistan'ın 8 darbeci askerin iade talebini reddetmesinin ardından yaptığı açıklamada gerekli adımların atılacağını belirterek, "Yunanistan'la Geri Kabul Anlaşması'nın iptali gündemde" dedi.

Antalya'da konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yunanistan ile aramızdaki ikili Geri Kabul Anlaşması'nın iptali dahil, gerekli adımları atacağız" dedi.

Yunanistan ile Türkiye arasında anlaşmalar olduğunu hatırlatan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Esasen Yunanistan'a gerekli bilgileri belgeleri, delilleri her şeyi verdik. O nedenle bu karar hukuki bir karar değil, bu karar siyasi bir karardır. Şu anda Yunanistan darbecilere, teröristlere sahip çıkan, onları destekleyen bir ülke durumuna düştü. Esasen, DHKP-C gibi, PKK gibi teröristlere de sahip çıkmıştır. Hatta Yunanistan'da bazı DHKP-C kamplarının olduğu da biliniyor. Bazılarını bizim baskılarımız sonucunda kapattılar. Ama bu karar gerçekten kabul edilemez. Elbette gerekli açıklamamızı yaptık, tekrar yargılanmaları için talepte de bulunduk ama tepkimizi gösteriyoruz, uygulamada da göstereceğiz. Şu anda ilişkimize ister istemez etkisi olacaktır."

"Yunanistan ile aramızda Avrupa Birliği ile imzaladığımız göç anlaşmasının yanında ikili Geri Kabul Anlaşması var. Bu Geri Kabul Anlaşması'nın iptali dahil gerekli adımları atacağız. Teröristlere, hainlere, darbecilere sahip çıkan ülkelere biz de olumlu bakamayız. Yunanistan'ın da bunu bilmesi lazım."

AVRUPA KOMİSYONU'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Geri Kabul Anlaşması"yla ilgili açıklamasına Avrupa'dan ilk tepki geldi. Avrupa Komisyonu sözcüsü Türkiye ile arasındaki göçmen Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanmaya devam edeceğine inandığını söyledi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Geri Kabul Anlaşması AB ile Türkiye arasında göçmenler konusundaki anlaşmanın temel unsurlarından birini oluşturuyor.

İADE İÇİN YUNANİSTAN'A İKİNCİ DOSYA 

Adalet Bakanlığı da gelişme üzerine darbeci askerlerle ilgili ikinci bir dosya hazırladı. Askerlerin iade talebini içeren ikinci dosya Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Yunanistan'a iletildi.

İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği de askerler için gıyabi tutuklama kararı çıkardı. Mahkeme, 8 darbeci asker hakkında kırmızı bülten çıkarılması için Interpol'e de yazı gönderdi.

YUNANİSTAN 8 ASKERİ İADE ETMEDİ 

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası helikopterle bu ülkeye kaçan 8 darbeci askerin Türkiye'ye iade edilmemesine karar vermişti.