Dışişeri Bakanı Çavuşoğlu'dan AB'ye sert yanıt

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "İdam gelmediği sürece müzakereleri durdurmayı düşünmüyoruz" diyen Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz'a yanıt verdi.

ntv.com.tr 13.11.2016 - 20:05 | Son Güncelleme : 13.11.2016 - 21:42

Dışişeri Bakanı Çavuşoğlu'dan AB'ye sert yanıt
Arşiv

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Çin Dışişleri Bakanı Wang, Türkiye-Çin Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması 1. Toplantısı'na katıldı.

Toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu'na Avrupa Parlamentosu Bbaşkanı Martin Schulz'un Türkiye'ye yönelik son açıklamaları soruldu.

Sözlerine "AP Başkanı'nın söylediklerinin bizim için çok fazla önemi yok" diyerek başlayan Çavuşoğlu, Schulz'un açıklamalarını "tehditkar" olarak nitelendirdi. 

"Gücü yetiyorsa PKK faaliyetlerine son versin. Böyle görünüyor ki ya destekliyor ya gücü yetmiyor. Schulz'un yaptığı açıklamaya baktığınızda üst perdeden tehditkar açıklamalar yapıyor. Bu bizi etkilemez. Biz halkımızdan güç alıyoruz" ifadelerini kullanan Bakan şöyle devam etti:

"Türkiye'deki gelişmelerle ilgili açıklamaları var. PKK'lılar da çok iyi savunuyor. Kaymakamızın şehit edildikten sonra bir açıklamaları oldu mu? Bir PKK'lı çok önemli ama şehitlerimizin, öldürülen Kürt vatandaşlarımızın hiçbir önemi yok. Önce PKK faaliyetlerini durdursunlar. Ekonomik yaptırımlarla ilgili ve diğer konularla ilgili elinden geleni ardına koymasın. AB ve Parlemento başkanının iki yüzlülüğünü her zaman olduğu gibi görüyoruz."

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, bugün yaptığı açıklamada, "İdam cezası geri getirilmediği sürece Türkiye ile üyelik müzakerelerini askıya almayı düşünmüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...