Çavuşoğlu'dan 'S-400 teslimatı ertelenecek' iddiasına yanıt

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile gerilime neden olan S-400 teslimatının erteleneceği iddialarına ilişkin, "Bizim tarafımızdan erteleme açıklaması olmadı" dedi.

Anadolu Ajansı 09.05.2019 - 17:36 | Son Güncelleme : 09.05.2019 - 19:38

Çavuşoğlu'dan 'S-400 teslimatı ertelenecek' iddiasına yanıt

Reform Eylem Grubu Toplantısı'na Beştepe'de yapıldı. İlk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği toplantı sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kameralar karşısına geçti.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Önümüze çıkan tüm engellere rağmen AB hedefimizden hiç şaşmadık. Vize serbestisi uygulamasının tamamlanması önceliğimizdir. Bizim AB'den beklentimiz gayet basit, diğer üye ülkeler gibi davranılmasını bekliyoruz. AB'nin şunu iyi anlaması lazım, güçlü AB'nin yolu Türkiye'nin üyeliğinden geçer.

AB sadece Türkiye'ye yönelik değil diğer ülkelere göre aldığı kararlar ve anlaşmalara uymadığı için güveni sarsılmıştır. Vize serbestisi sadece bizim için değil onlar için de önemli. 6 kriter üzerinde AB ile müzakerelerimizi yürütüyoruz. Her bir kriter için yakınlaşmalar olduğunu söyleyebilirim.

S-400 GERİLİMİ 

S-400'ün Türkiye'ye getirilmesi konusunda bizim tarafımızdan erteleme açıklaması olmadı. Hiç alınmaması yönünde diğer ülkelerden yorumlar geliyor. ABD'nin bazı iddiaları var. F-35'ler dahil NATO sistemlerine verebileceği zararlar olduğu söyleniyor. Son sözü uzmanların söylemesi gerektiğini söyledik. Ortak çalışma grubu kurulması ve buna NATO'nun başkanlık etmesi gerektiğini söyledik. Bu konuda ne yaptığımızı biliyoruz. Önümüzdeki günlerde ABD Dışişleri Bakanı ile telefonda görüşeceğiz. Cumartesi gübü görüşeceğiz. Yaklaşımımız son derece samimi ve yapıcı. Rusya uygun teklif verdiği için aldık. 

"YAPTIRIMLARA KARŞIYIZ"

(İran'a) Yaptırımlar konusunda Türkiye'nin ilkesel tutumu belli. Yaptırımlara karşıyız. Yaptırımlar insanlara zarar veriyor. Hedef yönetim olabilir ama halkı cezalandırıyorsunuz. İran ile petrol ithalatı konusunda istisnaya tabi tutulmuştuk. 2 Mayıs geçti ABD'den bir açıklama gelmedi. AB, İran ile ticaret yapan ülkeler buna bir çözüm bulmaya çalışıyor. Bu tür yaptırımlar sadece İran'ı etkilemez. Bölgeyi de etkiler. Bu konudaki telkinlerimizi ABD nezdinde sürdüreceğiz."

Sayfa Yükleniyor...