Çayan'ın ailesine de biber gazı

Yalova'da kavgayı ayırmak istediği sırada polisin kullandığı biber gazından etkilenerek komaya giren astım hastası Çayan Birben, hayatını kaybetti. Ölüm haberinin ardından hastane önünde Birben’in ailesi ile polis ekipleri arasında gerginlik yaşandı. Polis, gruba biber gazıyla müdahale etti.

30.05.2012 - 15:55

Çayan'ın ailesine de biber gazı

Yalova Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi veren 31 yaşındaki Çayan Birben, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ölüm haberi, işçi emeklisi baba Ahmet Birben ile ev kadını anne Yücel Birben'e sakinleştirici iğne yapıldıktan sonra söylendi. Ölüm haberiyle yıkılan aile üyeleri, fenalık geçirdi.

Kardeşinin taraftarı olduğu Fenerbahçe formasını giyen abla Özge Birben ise Çayan Birben'in fotoğrafının bulunduğu “Acil Şifalar diliyoruz” yazan afişi öpüp gözyaşı döktü.

POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI
Bu arada, hastane önündeki yaklaşık 100 kişilik grup, ellerindeki pankartla yürüyüşe geçmek istedi. Bu sırada hastanenin girişindeki polis noktasının camı kırıldı.

Güvenlik güçleri ile Birben'in yakınlarının da aralarında bulunduğu grup arasında gerginlik yaşandı.

"Katil polis" sloganları atan protestocular, ekip otosuna saldırı girişimde bulundu. Gerginlik nedeniyle bir polis havaya ateş açtı.

Olaylar sırasında yaralanan polis, Özel Yalova Hastanesi'ne kaldırıldı.

ÖDP LİDERİ: ÇAYAN BENİM AKRABAMDI
Öte yandan, hastaneye gelen ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, yaşamını yitiren Çayan Birben’in akrabası olduğunu söyledi.

Taş, "Bu biber gazlarını polis teşkilatı adli olaylarda insanların üzerinde deneyerek mi test ediyor? Bu olayın üstünü kimse örtemeyecek! Devlet yetkililerinin yaptığı hiçbir şey yanlarına kalmayacak. Umarız bu son olur" diye konuştu.

YALOVA EMNİYETİ'NDEN AÇIKLAMA
Bu arada Yalova Emniyet Müdürü Ahmet Selim Akyıldız, olayla ilgili yasal sürecin devam ettiğini belirterek, ''Olayın her yönüyle, adli ve idari yönüyle tahkikatlar devam ediyor. Bunun dışında gerçeğe aykırı beyanlar, yanlış anlaşılmalara neden oluyor'' dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Yalova Emniyet Müdürlüğü ise Çayan Birben'in polisin GBT incemesi yaptığı gruba yanındaki arkadaşları ile saldırdığını iddia etti.

'ASTIM HASTASIYIM' DEDİ AMA...
Fevzi Çakmak Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Yıldız Sokak'taki Abdullah Baştürk Parkı'nda iki grup arasında kavga çıkmıştı.

Olay yerine gelen polis ekiplerinin yaptığı müdahaleden kavgayı ayırmaya çalışan 31 yaşındaki Çayan Birben de nasibini almıştı.

Astım hastası olduğunu söylemesine rağmen sıkılan biber gazı, Birben’in fenalaşmasına neden olmuştu.

Yalova Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Çayan Birben, yoğun bakıma alınmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...