Çaylak Sokak'tan 'Bir İkona'

''Çaylak Sokak doğduğum evin sokağıdır. İlk çalışmalarım o apartman katının ufak bir odasında başlamıştır. Bu sergi o yaşam yerini bu sergi mekânına davet eder...'' Sarkis’in 'Bir İkona' başlıklı sergisi açılıyor.

02.09.2010 - 12:59

Çaylak Sokak'tan 'Bir İkona'

Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, Sarkis’in “Bir İkona” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Yarın açılacak sergi, 20 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.

René Block küratörlüğünde ve Melih Fereli danışmanlığında gerçekleştirilen “İstiklal Serüveni” güncel sanat sergi dizisinin onbirincisi Sarkis’e ayrıldı. Sanatçı bu dizi için “Bir İkona” adlı yeni bir enstalasyon üretti.

1938’da İstanbul’da doğan Sarkis, 1960’dan günümüze 500’ün üzerinde sergi açtı. Üretmeye ve eserleriyle ABD, Almanya, Brezilya, Türkiye, Fransa, Hindistan, Japonya, Çin, Meksika dahil olmak üzere onlarca ülkeyi ziyaret etmeye devam ediyor.

Sergi açılışıyla eş zamanlı olarak “Sarkis-Ondan Bize / From Him to Us” başlıklı monografi Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanıyor. “Türkiye’de Güncel Sanat” monografi dizisinin onbirincisi olan kitap, Sarkis’in kızı, sanat tarihçisi Elvan Zabunyan tarafından kaleme alındı. Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan monografide Evrim Altuğ’nun Sarkis’le yaptığı bir söyleşi de yer alıyor.

Sarkis, “Bir İkona” sergisi kapsamında bir de söyleşiye katılıyor ve sanatseverle buluşuyor.

6 Eylül Pazartesi saat 18.30’da başlayacak söyleşide sanatçı, başta “Bir İkona” sergisi olmak üzere Eylül 2009’dan bugüne kadar açılan sergileri hakkında konuşacak ve soruları yanıtlayacak.

Sarkis’in sergisine dair açıklaması:
İstanbul’daki ilk yerleştirmemin adı “Çaylak Sokak”tı (25 Şubat 1986, Maçka Sanat Galerisi). Çaylak Sokak doğduğum evin sokağıdır, Taksim’in Talimhane semtindedir. O kat ailece halen saklanmaktadır. İlk sanat çalışmalarım o apartman katının ufak bir odasında başlamıştır. Bu sergi o yaşam yerini bir İKONA gibi bu sergi mekânına davet eder, 1940’lara, 1950’lere, 60’lara, 70, 80, 90…lara ve bugünlere göndermeler yaparak.

Sarkis, 'Bir İkona' sergisi 20 Ekim'e kadar Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi'nde görülebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...