Cumhurabaşkanı Abddullah Gül, Batman'da Vali Ahmet Turhan ile makamında bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada daha önce çeşitli sıfatlarla geldiği Batman'ı cumhurbaşkanı olarak ilk kez ziyaret ettiğini söyledi.

Batman'ın Türkiye'nin en hızlı gelişen ve en yeni illerinden olduğunu dile getiren Gül, ''İnanıyorum ki bu şehir, Güneydoğu Anadolu'nun en modern şehirlerinden biri olacaktır. Zaten şimdi de öyledir'' dedi.

Türkiye'nin her köşesinin kendine has özellikleri olduğunu, Güneydoğu Anadolu'nun da böyle özellikleri bulunduğunu anlatan Gül, bu özellikler ve farklılıkların aynı zamanda birer güzellik olduğunu ifade etti.

Gül, “Dün üniversitede yaptığım bir konuşmada söylediğim gibi, nasıl Dede Korkut, Mevlana'nın Mesnevisi bu ülkenin kültür mirasları içindeyse Ahmed-i Hani'nin, Mem u Zin'i de bu memleketin yine kültür mirasları içindedir. Ve Kürtçe olarak yazılmış bu destanlar da bizim bir parçamızdır, Farsça olarak yazılmış Mesnevi de bizim bir parçamızdır. Bütün bunların hepsine sahip çıkmak, yakından ilgilenmek hepimizin tabii ki görevidir'' dedi.

‘BU NİMETİN FARKINDA OLALIM’
''Bazı şikayetler bazı yerlerde vardır tabii ki. Bunlar hep demokratik standartların maalesef düşüklüğü ile ilgiliydi. Bunlar yükseldikçe bu şikayetlerin de hepsi gidecektir'' diyen Gül, şöyle konuştu:

“Terörden kesinlikle uzak durmamız gerekir. Terör bölgemizi de yıpratır, insanlarımızı da yıpratır, geleceğimizi de karamsar bir havaya büründürür. Terör çok acımasız bir şeydir. Suçlu, suçsuz, masum insanlar çocuklar, kadınlar buna maruz kalmaktadırlar.

Birbirimizi kucaklamamız gerekir, hepimizi birbirimizin kardeşiyiz. Yeri geldiğinde kendimizi başkasının yerine koyarak düşünmemiz lazım ve bu ülkeye, bu vatana sahip çıkmamız gerekir. Şunu unutmayalım ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak vatandaşlarımızın hepsi bu coğrafyada istedikleri yere giderler, yerleşirler orada yaşayabilirler, iş güç sahibi olabilirler. Doğudaki de batıya gelebilir. Bu büyük bir nimettir. Bu nimetin hepimizin farkında olmamız gerekir.''

KÜRTÇE TÜRKÜ DİNLEDİ
Cumhurbaşkanı Gül, Valilik makamından ayrılırken yerel bir gazeteci tarafından Kürtçe bir gazete verildi.

Cumhurbaşkanı Gül, gazeteyi bir süre inceledi. Batman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arif Aslan, Cumhurbaşkanı Gül'e gazeteyle ilgili bilgiler verdi.

Valilikten yürüyerek bir çayevine geçen Gül'e yol boyunca vatandaşlar ilgi gösterdi ve ''Batman sizinle gurur duyuyor'' şeklinde tezahürat yapıldı.

Bu sırada bir vatandaşın elindeki ''Ne beyaz gül ne de kırmızı gül, gönlümüzün gülü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'' yazılı pankart dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Gül, çayevinde vatandaşlarla bir süre sohbet ederken, çalışanlara, ''Hadi çaylarımız nerede kaldı. Çayımızı getirin bugün çaylar benden'' diye seslendi.

Burada yaşlı bir vatandaş, Kürtçe ve Türkçe türküler söyledi.