CD'nin babası öldü

CD'nin mucidi Japon Norio Oga hayatını kaybetti. Oga'nın opera sahnelerinden Sony firmasının tepesine uzanan ilginç ve renkli bir hayatı vardı.

24.04.2011 - 12:38

CD'nin babası öldü

Japon elektronik devi Sony’nin dijital çağa adapte olmasında ve müzik, film ve oyun sektörlerine damgasını vurmasında lider rol üstlenen efsanevi CEO Norio Ohga, 81 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Şirketin 1982-1995 yılları arasında yönetim kurulu başkanlığını yapan Ohga, analog teknolojiden dijitale geçiş sürecini yönetmiş, ayrıca firmanın bir elektronik donanım şirketinden yazılım ve eğlence ürünleri üreticisine dönüşmesinde büyük rol oynamıştı. Kompakt diskin (CD) potansiyelini 1970′lerde dillendirmeye başlayan Ohga, Sony’yi üretime hazırlamış ve 1982′de dünyanın ilk müzik CD’sini yayımlatmıştı. CD satışları, sadece 5 yıl sonra Japonya’da vinil plakları geride bıraktı.

Ohga, fiziki format üzerinde çalışılırken disklerin 12cm çağında olması için ısrar eden kişiydi. Amacı Beethoven’ın 9. Senfoni’sinin tek bir CD’ye sığmasını sağlamaktı. Bugün hala kullanılan format, onu izleyen miniDisc ve DVD’lerin de öncüsü oldu.

Müzik, Ohga’nın hayatında temel faktördü. Tokyo Ulusal Güzel Sanatlar ve Müzik Akademisi’nde öğrenci olduğu yıllarda hedefi iyi bir opera sanatçısı olmaktı. Sony’nin kurucuları, ondaki müzik ve elektronik bilgisinden yararlanabileceklerini düşünerek 1953′te Ohga’ya iş teklifinde bulundu.

Henüz 30′lu yaşlarda, Japonya’da pek az rastlanan bir başarı göstererek, firmanın CEO’luğuna kadar yükselen Ohga, ilerleyen zamanda Sony’nin müzik işine girmesi, CBS Records ile Columbia Pictures’ın satın alınması gibi o zamanlar şüpheyle bakılan operasyonlara imza attı.

Ohga, firmanın oyun ve konsol proje ve yatırımlarını yönetti, PlayStation biriminin temellerini attı. 1995′te Sony yönetim kurulu başkanlığından ayrılan Ohga, 2000 yılına kadar fahri başkan olarak katkılarını sürdürdü. Ohga 1999′dan bu yana Tokyo Filarmoni Orkestrası’nın da genel sekreterliğini de yürütüyordu.

Sony’nin şimdiki başkanı Sir Howard Stringer, Ohga’nın kaybı üzerine yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sony’nin audio ve video donanım üreticisinden müzik, sinema ve oyunda lider bir şirkete evrilmesi ve eğlence sektöründe dünya lideri konumuna gelmesini Ohga-san’nın ileri görüşlülüğü ve vizyonerliğine bağlarsak, hiç abartmış olmayız”.

Ohga’nın ölün nedeni çoklu organ yetmezliği olarak açıklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...