Çeber işkenceyi mektuba yazmış

İstanbul Metris Cezaevi’nde gördüğü kötü muamele sonucu ölen Engin Çeber'in, kendisine yapılanları anlatan bir mektup yazdığı ortaya çıktı.

NTV Haber 01.03.2009 - 18:57

Çeber işkenceyi mektuba yazmış

Engin Çeber'in, kimler tarafından nasıl dövüldüğünü ayrıntılarıyla anlattığı mektup, koğuş arkadaşının ayakkabısının içinden çıktı.

Engin Çeber mektubunda "2 gün boyunca ayakta sayım vermiyoruz diye saldırıya uğradık. Tahta sopalarla, ufak demirlerle vurmalar, vücudumuzun her tarafına, kafamızdan aşağıya soğuk su dökmeler. Sonrasında sopalarla devam etmeler" yazıyor.

Engin Çeber'in ölümünden 4 gün önce yazdığı mektubun aynı koğuşta bulunan Ahmet Aksu tarafından Adalet Bakanlığı Başmüfettişleri'ne teslim edildiği ortaya çıktı. 

Ahmet Aksu mektubu ayakkabısında saklamış ve müfettişlere "Bu Çeber’in ölmeden önce yazdığı mektup. Gönderilmeden kaldığı için bir şey olursa ibraz ederim diye ben almıştım" demişti.

“Merhabalar.. Size bu dilekçeyi Metris T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu: 2 Nolu B-8'inden yazıyorum. Ben, Özgür Karakaya - Cihan Gül - Aysu Baykal tutuklanarak Metris Hapishanesi’ne getitirildik. İlk geldiğimizde çırıl çıplak soyulduk. Bizi cezaevine getiren görevli polisler, 'bunlar terörist asker öldürdüler' gibi yalan yanlış sözler ile askeri ve gardiyanları bize karşı kışkırttılar. Bu nedenle askerin arama bahanesiyle coplarla saldırmasına maruz kaldık. Sabah sayımında bu seferde gardiyanların saldırısına uğradık. O saldırılarda bizde iz kalan morluklar, izler ağrılar var. Hiç bir şekilde hastanede revire çıkarılmadık."

Mektup dava dosyasına konuldu. Çeber'in ölümünden sorumlu tutulan gardiyan ve polisler ise 4 Mart'ta ikinci kez hakim karşısına çıkacaklar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...