Çeber’in işkenceden ölümüne 4 müebbet

Engin Çeber’in iki yıl önce işkenceden ölümü nedeniyle açılan davada, cezaevinin 2. müdürü ve 3 gardiyan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Engin Çeber'in Metris Cezaevinde 'işkence ve kötü muamele' sonucu hayatını kaybettiği iddiasına ilişkin yargılanan kamu görevlilerinden cezaevi 2. müdürü ile 3 infaz koruma memuru, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Engin Çeber'in ölümüne ilişkin yargılanan sanıklardan olay tarihinde Metris Cezaevinde 2. müdür olarak görev yapan Fuat Karaosmanoğlu ile infaz koruma memurları Nihat Kızılkaya, Selahattin Apaydın ve Sami Ergazi'yi müebbet hapis cezasına mahkum etti.

Diğer sanıklardan bazıları çeşitli hapis cezalarına çarptırılırken, bazılarının da beraatına karar verildi.

ÖNCE KARAKOL, SONRA CEZAEVİ
Engin Çeber, Sarıyer'de 28 Eylül 2008 tarihinde yaklaşık 10 kişilik bir grup ile izinsiz toplantı ve gösteri yapmak isterken kimlik kontrolü yapan polislerce arandığı için gözaltına alınmıştı.

Daha sonra tutuklanarak Metris Cezaevi'ne götürülen Çeber, kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

HANGİ CEZALAR İSTENİYORDU?
Bakırköy Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturmanın ardından olayda sorumluluğu bulunduğu öne sürülen 39 infaz koruma memuru, 3 cezaevi müdürü, 13 polis, 4 jandarma ile 1 doktor hakkında dava açılmıştı.

Davaya ilişkin bir önceki duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Muammer Çalık, sanıklardan Selahattin Apaydın ile Sami Ergazi'nin ''işkence sonucu ölüme sebep olmak'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını, 3 sanığa da 9 ile 36 yıla arasında hapis cezası verilmesini istemişti.

13 sanığın ''işkence'', ''kötü muamele'', ''kasten yaralama'', ''görevi kötüye kullanmak'', ''resmi ve özel belgede sahtecilik'' gibi değişik suçlardan 6 ay ile 15 yıl arasında hapisle cezalandırılmasını isteyen Savcı Çalık, 42 sanığın da beraatına karar verilmesini talep etmişti.
Duruşmada esas hakkındaki savunmalarını yapan avukatlar, müvekkillerinin suçsuz olduklarını, eğer ceza verilecekse alt sınırdan verilmesini talep etti. Mahkeme, taleplerin ardından duruşmaya ara verdi.

Aradan sonra mahkeme başkanı Nesibe Özer, davanın karar aşamasına geldiğini belirterek, sanıklardan savunma ve son sözlerini sordu. Sanıklar da suçsuz olduklarını belirterek, beraatlarını istedi.

KARAR
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, olay tarihinde Metris Cezaevinde 2. Müdür olarak görev yapan Fuat Karaosmanoğlu, infaz koruma memurları Selahattin Apaydın, Nihat Kızılkaya ve Sami Ergazi'ye, maktule karşı darp eyleminde bulunarak ''işkence sonucu ölüme neden olmak'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, duruşmalardaki iyi hallerini dikkate alarak, sanıkların cezasını müebbet hapse çevirdi.

Gözaltı sürecinde görevli polis memurları Mehmet Pek ve Abdulmuttalip Bozyel'in, zor kullanma sınırını aştıkları, yaptıkları eylemlerin insanlık onuruyla bağdaşmadığı, müştekilerin bedensel ve ruhsal yönden acı çekmesine neden oldukları kanaatine varan mahkeme heyeti, bu sanıkları, Engin Çeber, Cihan Gün ve Özgür Karakaya'ya karşı ''işkence'' suçunu işledikleri gerekçesiyle toplam 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı.

Polis memuru Aliye Uçak'a, müşteki Aysu Baykal'a karşı ''işkence'' suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, cezaevi doktoru Yemliha Söylemez'in de ''gerçeğe aykırı belge düzenlemek'' suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Tutuklu sanıklar infaz koruma memurları Murat Çise ve Yavuz Uzun'u, Engin Çeber, Özgür Karakaya ve Cihan Gün'e karşı ''işkence'' suçundan toplam 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, tutuklu kaldıkları süreyi göz önüne alarak bu sanıkların tahliyesine karar verdi.

Ceza infaz koruma memurları Yusuf Gayır, Cuma Kaçar, Turan Günaydın ve Muharrem Çelik'i ''görevi ihmal'' suçundan 5 ay, başmemur Nevzat Kayım ile Öncay Bozo ve Mehmet Polat'ı ''kasten yaralama'' suçundan 5 ay, Erdoğan Coşardereli ve Nuri Atalay'ı ''görevi ihmal''den 5 ay, Yılmaz Aydoğdu'yu ''suçu bildirmemek''ten 5 ay, olay tarihinde nöbetçi komutan olan Astsubay Başçavuş Abdulkadir Öztekin'i de ''kasten yaralamak'' suçundan 5 ay hapisle cezalandıran mahkeme heyeti, tüm bu sanıklara ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, 39 sanığın da beraatını kararlaştırdı.

Engin Çeber'in ailesinin avukatı Taylan Tanay, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Çeber ve arkadaşlarının 28 Eylül 2008'de yasal bir dergi dağıtırken gözaltına alındıklarını anımsattı.

Çeber ve arkadaşlarının gözaltında bulundukları sürede işkenceye maruz kaldıklarını ifade eden Tanay, ''Türkiye'de 21. yüzyılda Metris Cezaevinde işkence yapıldığı kanıtlanmış bulunuyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...