CeBIT 2009'a ilgi düşük

Almanya'nın Hannover kentinde bugün başlayan ve 8 Mart'a kadar devam edecek olan CeBIT 2009'un ilk günü fuara olan ilgi düşük.

03.03.2009 - 12:13

CeBIT 2009'a ilgi düşük

Küresel ekonomik krizin etkisini yoğunlaştırmasına rağmen gelecekten umutlu olan bilişim sektörünün en büyük toplantılarından biri olan CeBIT fuarında kayıt yaptıran işletmelerin sayısı bir önceki yıla kıyasla yaklaşık bin beşyüz azaldı. Bu nedenle fuar alanını da yüzde yirmi küçültüldü.

Geçtiğimiz yıl fuarda boy gösteren Doğu Asyalı birçok küçük firma bu yıl küresel ekonomik kriz nedeniyle mali sıkıntıdan ziyade, kapandıkları için fuara katılamadılar. Buna rağmen fuarda 69 ülkeden 4 bin 300 firma yer alıyor.

Bu tabloya rağmen, fuara katılmak yerine kendi etkinliklerine ağırlık vererek tüketicilerine ulaşmayı seçen Dell, Hitachi, Nokia ve Siemens gibi firmalar yıllar sonra fuara katılmayı seçtiler. Buna rağmen, bilgisayar monitörü üreten Samsung gibi firmalarla birlikte Canon, Epson, Lexmark, Xerox, Kyocera ve KonicaMinolta gibi tanınmış büro teknolojileri üreticileri fuara katılmıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...