ÇED bilgilendirme toplantısında gerginlik

Kırklareli'de kurulması planlanan termik santralle ilgili ÇED bilgilendirme toplantısı, bir grubun protestosu nedeniyle yapılamadı.

Anadolu Ajansı 03.08.2018 - 12:17

ÇED bilgilendirme toplantısında gerginlik

Kırklareli'de kurulması planlanan termik santralle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) bilgilendirme toplantısı, bir grubun protestosu nedeniyle gerçekleştirilemedi.

Toplantının yapılacağı İnece beldesindeki belediyeye ait düğün salonuna gelen Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk ile santral kuracak firmaların temsilcileri bir grup tarafından protesto edildi.

İl Jandarma Komutanı Albay Kadir Oğuz, bir süre gruptakilerin sakin olması için çaba harcadı.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, İnece Belediye Başkanı Şahabettin Vardar ve beraberindeki çeşitli siyasi parti, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar, santrale karşı olduklarını belirterek, "Trakya kömürle kararmasın", "Elektriğin bedeli can olmasın", "Ne termik, ne kömür Efe ister uzun ömür" yazılı pankartlar açarak, slogan attı.


Barikatı aşarak yetkililere ulaşmak isteyen vatandaşlar ile jandarma arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Yetkililer jandarma ve emniyet müdürlüğü ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri arasında araçlar ile bölgeden çıkarıldı.

Bazı vatandaşlar ise polis ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü araçlarına tekme ve sopa ile vurarak zarar verdi.

Toplantının sona ermesinin ardından jandarma ekiplerince gözetim altına alınan iki vatandaş için vatandaşlar jandarma araçlarının etrafında toplandı.

Gözetim altındaki iki kişi bir süre sonra bırakıldı. Milletvekili Gündoğdu, yaşananlar sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede termik santral kurulmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Toplantının da vatandaşların tepkisi nedeniyle yapılamadığını belirten Gündoğdu, bundan sonra vatandaşların daha organize ve daha sakin bir şekilde eylemlerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Vatandaşlar açıklamanın ardından dağıldı.

Sayfa Yükleniyor...