Çekirdek kurutmak için yolu trafiğe kapattılar

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, ay çekirdeklerini kurutacak yer bulunamayınca belediye meclisi kararıyla yaklaşık 10 kilometrelik çevre yolu, trafiğe kapatıldı.

Anadolu Ajansı 08.09.2011 - 15:29

Çekirdek kurutmak için yolu trafiğe kapattılar

İnegöl Belediyesi Meclisi, yıllık 4 bin ton ay çekirdeği üretiminin yapıldığı ilçede, çekirdeklerini kurutacak yer bulamayan üreticilerin başvurusunun ardından İnegöl Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile İnegöl Mobilya Sanayi Bölgesi arasında ulaşımı sağlayan Ahmet Türkel Çevre Yolu'nu 22 Eylül'e kadar trafiğe kapattı.

Çevre yolunun yaklaşık 5 kilometrelik bölümünü hummalı bir çalışmayla tamamen kurutacaklara çekirdeklerle kaplayan İnegöllü çiftçiler, yetkililerden kurutma fabrikası istiyor.

Çekirdek üreticilerinden Umur Agan, sıcağın altında çekirdek kurutmaya çalıştıklarını ifade ederek, ''Yetkililerden destek istiyoruz. Bizim yine diğer çiftçilere göre halimiz iyi. Kepçemiz var. Kendi olanaklarımız var. Olanakları olmayan insanlar daha çok sıkıntı yaşıyor. İşimiz açısından biraz daha anlayış bekliyoruz. İnegöl'ün çekirdeği Türkiye'de tutulmuş durumda'' diye konuştu.

Agan, çekirdek üretimini daha profesyonel şekilde yapmak istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Dış bağlantılar olursa daha da güzel olur. Şu anda çiftçilerimiz tam istediği gibi ürünlerini pazarlayamıyor. 200-300 dönüm çekirdek eken çiftçi bir şekilde kendine pazar oluşturuyor, ama 20-30 dönüm eken için sıkıntı var. Şu anda aşağı yukarı 4-5 kilometrelik bir alanda insanlar çekirdek kurutuyor. İnsanlar her bulduğu boş yerde çekirdek kurutuyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...