Çelik: Bakan Şahin’e katılmıyorum

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in Antalya’da yaptığı açıklamalara katılmadığını, 81 vilayetin de kendileri için aynı önemde olduğunu söyledi.

Haberler 24.02.2009 - 18:53

TBMM Genel Kurulu’nda, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın gündem dışı konuşmasına Hükümet  adına yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in açıklamalarına değindi.

Bakan Çelik, ''Siyasette tecrübeli bir arkadaşımızdır. Ben olsam böyle söylemezdim. Sayın Bakan'ın söylediğine katılmıyorum. Ama eğer Sayın Şahin şunu söylediyse; merkezi hükümetle yerel yönetimin iş birliği uyumundan, ona bir şey diyemem'' dedi.

Belediyelerin aylık ödemelerinin, nüfusa göre tespit edilen oranda,  parti ayrımı yapılmaksızın ödendiğini ve bütün belediyelerin borçlarının yapılandırıldığını ifade eden Çelik,  ''Belediyecilikte beceriksiz bazı insanlar mazeretler arıyor'' dedi.

Çelik, Şırnak ve Şemdinli'de içme suyu sorununun çözümü için bizzat Başbakan Erdoğan'ın talimat verdiğini, 81 vilayetin kendileri için aynı derece önem  taşıdığını kaydetti.

HASİP KAPLAN'IN İDDİASI
Hasip Kaplan'ın, Başbakan Erdoğan'ın seçim çalışmalarında Başbakanlığa ait otobüsü kullandığı yönündeki iddianın doğru olmadığını da ifade eden Çelik, ''Ben Sayın Başbakan'ın mitinglerinin yarısında bulundum. Partisinin  otobüsüyle gidiyor, her türlü iş burada yapılıyor. Başbakan, gittiği her vilayette resmi açılış programlarına da katılıyor. Resmi devlet töreni ile yapılan programlara katılıyor. O programlarda Başbakanlığın otobüsünü kullanıyor. Resmi program çerçevesinde bu araçları kullanmasının etik olmayan tarafı yok'' dedi.

DTP'li Kaplan ise, ''Sayın Başbakan'ın Mardin'de, Cumhuriyet Meydanı'nda devlet otobüsüne bindiğinin kasetini vereceğim,  kanıtlayacağım. Sonra sizden özür bekleyeceğim'' dedi.

Bakan Çelik de ''Doğrudur, Sayın Başbakan miting programını bitirdikten sonra resmi açılışa gidecekse Başbakanlığın otobüsünü kullanıyor. Ama parti  programına giderken kullanmıyor. Başbakan parti ve Başbakanlık otobüsünü birbirinden ayıracak kadar basiretlidir'' yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...