Çelik: Başbakan He-Man değil

Milletvekillerin Öcalan’la görüşmesini değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, bu yangına kim su dökmek isterse “buyrun dökün” diyeceklerini ifade etti. BDP’lilerin “Başbakan isterse sorunu çözer” açıklamasına da tepki gösteren Çelik, “Başbakan He-Man değil” dedi.

04.01.2013 - 17:29

Çelik: Başbakan He-Man değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, teör sorunu ile ilgili "Başbakan isterse bu sorunu çözebilir" diyen BDP'lilere seslendi: "Başbakan He-Man değil."

Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve BDP’li Ayla Akat Ata’nin İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan’la görüşme yapmasını değerlendiren Çelik, ''Şu anda İmralı'daki ile devlet görüşüyor, devletin yetkili şahısları görüşüyorlar. BDP'lilerin yaptığı görüşmede devletin bilgisi dahilinde olmuştur, devletin izni dahilinde olmuştur. Bundan, böyle çok büyük anlamlar çıkarmak çok da anlamlı değil'' diye konuştu.

Yapılan görüşmelerin terörle mücadele etmekten vazgeçildiği anlamına gelmediğini söyleyen Çelik özetle şunları kaydetti:

"Milletlerin, devletlerin iki türlü gücünden söz edilebilir. Birisine İngilizce'de 'hard power' denir yani kaba güç, kuvvete dayalı bir güçten söz edilebilir, bu zaten kullanıyor. Bir de 'soft power' dediğimiz güç vardır.

Yumuşak güç dediğimiz de birçok unsuru içerir. Teröriste, teröristin ele başlarına yönelik istihbarat çalışmalarından tutun işin diplomatik boyutlarına kadar, onlara destek veren vatandaşı, destek vermekten alıkoymak, onları vazgeçirmek, onların gönlünü kazanmak, kırılmış olan gönülleri onarmak, bunlar hepsi bu soft power kapsamında yapılan şeylerdir.

Belki üçüncü bir güçten söz etmek gerekir, buna bir de 'smart power' diyebilirsiniz, yani akıllı güçten söz edebilirsiniz. Elbette sert gücü kullanırken de yumuşak gücü kullanırken de şüphesiz ki aklınızın rehber olması gerekiyor, aksi takdirde kaybedersiniz.

Akıl rehberliğinde yapılmamış bir terör mücadelesi, terörizm mücadelesi sonuca ulaşamaz. Duygularınızı aklınızın önüne geçirirseniz, kendinizi de yönettiğiniz kitleyi de felakete sürüklersiniz.

Zaman zaman şöyle argümanlar gelişti, 'bu meseleyi Başbakan isterse bitirebilir', Başbakan demokratik bir ülkenin başbakanıdır. Sayın Başbakan bir monarş falan değil, 'fermanımdır' diyerek başbakan bir mesele çözmez, çözemez.

Başbakana bu tür vasıfları izafe edenler zaman zaman başbakanı otoriter olmakla, başka türlü olmakla, diktatör olmakla suçlayan çevrelerin aynısıdır. Bu sözün altında şu vardır; demek ki Başbakan istemiyor ki çözülmüyor, bunu en çok BDP'liler kullanıyor. Başbakan Zaloğlu Rüstem değil, başbakan He-man falan değil.

Başbakan iyi niyetiyle daha partisini kurduğu günden bu yana, bu mesele Türkiye'nin gündeminden çıkmalıdır demiştir. İyi niyetlerimiz, iyi niyet yaklaşımlarımıza rağmen, terörün bitmesini istemeyen çevreler AK Parti'ye saldırmaya devam ediyorlar.

Biz, kararlıyız, terörü Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya kararlıyız, ama bugün mü olur, bir başka gün mü olur, kısa vadede mi olur, orta vadede mi olur, ama biz siyasetimizin varlık sebeplerimizden biri olarak görüyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...