Çelik: Başbakan Hz. Ömer kadar sosyalist

Yiğit Bulut'un "bu ülkede gerçek bir sosyalist varsa o da Başbakan Erdoğan'dır" sözlerini değerlendiren Hüseyin Çelik, "Hazreti Ömer ne kadar sosyalistse Sayın Başbakan da o kadar sosyalistir" şeklinde konuştu.

03.10.2013 - 13:39

Çelik: Başbakan Hz. Ömer kadar sosyalist

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, demokratikleşme paketine yönelik eleştirileri değerlendirdi. Başörtüsünün serbest bırakılması ile ilgili "endişeli laik"lerin endişelerini gidermenin devletin boynunun borcu olduğunu söyleyen Çelik, "Herkesin inancı devletin garantisi altındadır. Bizim bütün çabamız budur" dedi.

Hiç kimsenin hayat tarzına müdahale etmediklerini, etmeyeceklerini söyleyen ve demokratikleşme paketinin bunun garantisi olduğunu ifade eden Çelik, "Gazeteciler bana, 'Başörtüsü serbest bırakıldı. Peki endişeli laiklerin endişesi ne olacak' diye soruyor. Onlar da bizim vatandaşımızdır, endişeleri varsa onu gidermek de bizim boynumuzun borcudur. Hiçbir şekilde insanların hayat tarzına ilişilemez maddesi bunun için getirilmiştir. Ayrımcılığa tabi tutulamaz hiç kimse. Ben içmiyorum, ama içki içene karışma hakkım yoktur. Öyle giyinirim veya böyle giyinirim kimse karışamaz. 'Başörtüsü serbest olursa üniversiteler çarşaflılar dolacak' diyorlar. Kaç tane çarşaflı var üniversitede? Bu toplum akli olanı bulur. Başına örtü takmak çarşaf giyeceği anlamına gelmez. Toplumu rahat bırakalım. Herkesin inancı devletin garantisi altındadır. Bizim bütün çabamız budur" dedi.

BAHÇELİ'YE YANIT
Bahçeli'nin andımızla ilgili sözlerine dair Çelik, "1972'de 12 Mart Muhtırası döneminde tadilattan geçti, sonra 28 Şubat'ta bir daha değiştirildi. Bir çocuk her sabah 'ben Türk'üm' demek zorunda mı? Demezse Türklüğüne zarar gelir mi? Meclis'te milletvekili yemini, bazı meslek gruplarında yemin edilir ama her sabah her sabah küçücük çocukların bunu yapmasının ne manası var?" dedi.

HZ. ÖMER ADALETİ
Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarından Yiğit Bulut'un "bu ülkede gerçek bir sosyalist varsa o da Başbakan Erdoğan'dır" ifadelerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Çelik, şöyle konuştu:
      
"Kaddafi darbeyle işbaşına geldikten sonra Libya'da İslam Sosyalizmi diye bir şey ortaya attı. O zaman bayağı taraftarı olmuştu. Bazı kavramları bir birine karıştırmamak lazım. Sayın Yiğit Bulut, böyle bir şey söyledi mi, söylemedi mi, ağzından çıkan ifade bu mudur  Onu bilmiyorum. Ancak ben şunu bilirim: Hazreti Ömer ne kadar sosyalistse Sayın Başbakan da o kadar sosyalistir. Sosyal adalet kavramına inanmak, sosyal devleti hakim kılmak, vatandaşın sosyal devlet kavramının tadına varmasını sağlamak sosyalist olmayı gerektirmez. Sayın Başbakan bunları başarmış olan bir Başbakan'dır. Türkiye'de sosyal adalet kavramı ve sosyal devlet kavramı Sayın Başbakan'ın başbakanlığı döneminde hayata, devlete hakim kılınmıştır. Sayın Başbakan, muhafazakar demokrat bir insandır. Siz, ille de Sayın Başbakan'a başka bir unvan bulmak zorunda değilsiniz.
      
İslam dinindeki insan sevgisine hümanizm diyenler var, eğer biraz felsefe biliyorsam, İslam dinindeki insan sevgisi hümanizm hiç değildir. Ben, sosyal adalet kavramına inanırım, ben insanlar arasında gelir dağılımının adaletli olmasına inanırım, sosyal devlete inanırım, ama sosyalizmi yanıma bile yaklaştırmam Hüseyin Çelik olarak, ben sosyalist falan değilim. Sayın Başbakan, sosyalist değil, ama eğer sosyal devlet anlayışı, sosyal adalet kavramı halka yakın olma, fakir fukarayı gözetme, zayıfın, hastanın, yaşlının elinden tutma, kimsesizlerin kimsesi olma manasında Sayın Bulut söylemişse eyvallah. Sayın Başbakan, muhafazakar, demokrat bir liderdir, partimiz muhafazakar, demokrat bir partidir. Avrupa'daki vatandaşlarımız orada sosyalist partilere oy veriyorlar ama Türkiye'ye geldiklerinde CHP'ye değil AK Parti'ye oy veriyorlar. Demek ki bu ihtiyacı AK Parti karşılıyor, eğer bu anlamda söylenmişse bir şey diyemem, ama ben doğrudan Başbakanıma sosyalist yaftasını yakıştırmam."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...