Çelik: İzmir’de dağıtılan süt daha pahalı

“Okul Sütü Projesi”ne yönelik eleştirilerine tepki gösteren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı sütlerin maliyetinin daha fazla söyledi.

09.05.2012 - 12:38

Çelik: İzmir’de dağıtılan süt daha pahalı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Okul Sütü Projesi” konusunda yapılan eleştirilere tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin her gün 37 kuruluştan aldığı sütleri dağıtmasına ilişkin sözlerini hatırlatan Çelik, ''Burada çok önemli çarpıtmalar var. İzmir Büyükşehir Belediyesi her gün süt dağıtıyor ama farklı mahallelerde ve farklı öğrencilere dağıtıyor. Netice itibarıyla İzmir'deki çocuklar haftada sadece bir gün belediyenin dağıttığı sütten faydalanmaktadır. Bir okula, bir öğrenciye haftada bir süt verilmektedir. Ama sanki her gün veriliyormuş gibi bir iddiada bulundu. İkincisi UHT denilen ısıl işlemden geçirilmiş bir süt değil, pastörize bir süt dağıtıldığından bahsetti. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan pastörize süt, genelin yüzde 20'lik bir kısmını teşkil ediyor. Diğeri de UHT süttür" dedi.

Süt ihalesinin yandaşlara verildiği iddiasını da yalanlayan Çelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne süt temin eden firma ile okul projesinde ihale alan firmalardan birinin aynı olduğunu bildirdi. Türkiye'de söz konusu işi yapan 17 firmanın ihaleye katıldığını anımsatan Çelik, ''Bir yandaş kelimesi ezberlemişlerdir ve her seferinde yandaşlara dağıtılıyor şeklinde iddialarda bulunuyorlar. Bu iddialar gerçekten kabak tadı veriyor'' diye konuştu.

Çelik, şöyle konuştu: "Hükümetin dağıttığı sütün ortalama maliyeti 52 kuruştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dağıttığı süt ile mukayese ederseniz sadece 8 kuruş nakliye bedeli ödeniyor. Aslında ambalaj, nakliye ve diğer hususlar hesaba katıldığında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dağıttığı süt 54 kuruşa geliyor. Hükümetin dağıttı sütün Türkiye ortalaması 52 kuruşa geliyor. Bu da doğru bir hesap değildir. Dürüst olmamız gerekiyor. Bunları çarpıtarak, çocukların günlük nafakaları üzerinden günlük siyasi polemik yapmak, bundan siyasi bir gelir elde etmeye çalışmak ne kadar ahlakidir. Ben bunu kamuoyunun takdirine sunuyorum."

Çelik, ''Çocukların nafakası üzerinden, bu kadar hayırlı bir iş üzerinden eleştiri yapabilirsiniz, yanlışları düzeltmek için çocukların bir tanesinin burnunun kanaması, bir tanesinin rahatsız olması elbette ciddi bir meseledir. Bunun üzerinde titizlikle durulması gerekiyor. Ne yapılması gerekiyorsa veya ne yapılmaması gerekiyorsa derhal yerine gelmesi gerekiyor" dedi.

Çelik, "Çocuklarımızdan bir tanesinin sağlığı bizim için çok önemlidir. Eleştiri yapıcı olursa, bu sürece katkısı olursa, bu amacı taşıyorsa onu öper başımızın üzerine koyar ve gereğini yaparız. Ama bunun üzerinden hükümete vurma, bunun üzerinden siyasi polemik yapma, bunu ideolojik boyutlara çekme amacına yönelikse, kusura bakmayın bu tür eleştiriler saygıdeğer eleştiriler değildir" diye konuştu.

Çelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dağıttığı sütün yağlı, hükümetin dağıttığı sütün ise tam yağlı süt olduğuna, arada kalite ve fiyat farkı bulunduğuna dikkati çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...