Devlet Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'de gündemin çok seri olarak değiştiğini, yarım günde bir yeni gündemin ortaya çıktığını, sabah konuşulan bir konunun öğleden sonra bir anlam ifade etmediğini belirtti.

Bu sabah da Elazığ'da üzücü bir olayın gerçekleştiğini belirten Çelik, ''Meydana gelen depremde onlarca kişi yaşamını yitirdi. Depremde yaşamını yitiren kişilere Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize sabırlar diliyorum'' diye konuştu.

Çelik, 5.5-6 büyüklüğündeki depreme dayanıksız kerpiç evlerin bu kadar cana mal olduğunu görmenin kendilerini üzdüğünü, buna ''Kader'' demenin doğru olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu;

''Bu konu mutlak suretle halledilmeli. 'Kaderim bu şekilde' demek ve oturmak doğru değil. Bu, bizim kaderimiz olmamalı. Siz sağlam bir konutta, sağlam bir yapıda oturacaksınız. Başınıza bir şey gelirse buna kader diyelim. Şimdi toprak yığını içinde bu canlar ayrı bir üzüntü verdi bizlere. Dolayısıyla bütün vatandaşlarımıza söylüyorum, insan sağlığı son derece önemlidir.

Bizim bölgemiz deprem coğrafyasındadır. Erzincan gibi, binaları deneye deneye bir noktaya getirmeyelim. Geçenlerde Erzincan'a gittik. Genelde konutlar üç katlı ve depreme dayanıklı olarak yapılmış. İlle de on binleri kaybettikten sonra böyle bir şeylere girmeyelim. Gerekirse binamızın bir katını kısalım, bir katını kaldıralım, güçlendirmemizi yapalım. Ne yapıp edip, bu konut dayanıklığını sağlamamız gerekiyor. Aksi takdirde, biz deprem kuşağındayız, sabah akşam başımıza ne geleceği belli değil. Elazığ'daki o yıkılan evlerin manzaraları çok açık bir tablo.''