Çelik: Yangını söndürmeye gideriz

Başbakan’ın sözlerinden TSK’nın Suriye’ye müdahale edeceği anlamının çıkarılmamasını isteyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Biz yangını söndürmeye gideriz. Yangının bir parçası olmaya gitmeyiz” dedi.

Anadolu Ajansı 11.04.2012 - 16:15

Çelik: Yangını söndürmeye gideriz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Suriye’deki son gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı.

Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çok açık ve net sınır ihlali olmuştur. Gereken yapılacaktır” şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

''Sayın Başbakan bunu ilk defa söylemiyor. Hatırlarsanız belki bir yıl kadar önce sayın Başbakan, 'Artık bıçak kemiğe dayandı, sabrımız taşıyor' dedi. Böyle dediği zaman herkes, hayda hurra sanki bir askeri operasyon başlatacağız. Ordu, Suriye'ye girecekmiş gibi değerlendiriyor.

Biz diplomatik kanalları, barışçı kanalları sonuna kadar kullanmak isteyen bir iktidarız, bir hükümetiz. Bir devletiz. Biz bir yere gideceğimiz zaman yangını söndürmeye gideriz. Yangının bir parçası olmaya gitmeyiz. Bizim Suriye halkıyla Suriye toplumuyla hiçbir derdimiz yok. Ama Suriye'ye reva görülen yönetimle bütün dünyanın bütün medeni toplumun bir derdi var. Ben doğrusunu isterseniz seçeneklerle ilgili olarak şüphesiz ki bu ülkenin bir hükümeti var. Bunlar elbette karar vereceklerdir ama neticede TBMM'den yetki alması gerekiyorsa biz de elbette müzakerelere katılacağız.

Ama ben sayın Başbakanın söylediklerinden ilk akla gelenin bu olmaması gerektiğini düşünüyorum. Sanki hemen Türkiye kendi başına Suriye'ye müdahale edecektir. Böyle bir şey söz konusu değil. En azından görünürde söz konusu değildir.

Fakat olup bitene burada seyirci kalacak anlamı da buradan çıkarılmamalıdır. Türkiye'nin insani hassasiyeti diplomatik nezaketi eğer Sayın Esed yönetimi tarafından Türkiye'nin zaafı olarak değerlendirilirse bu hayırlı olmaz. Bunu söylemek istiyorum. Bizim dostluğumuz çok iyidir ama gazabımızın da çok iyi olduğunu herkes biliyor.''

Çelik, Suriye'de kaybolan Türk gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun'nun sağlık durumlarıyla ilgili bir gelişme olup olmadığı yönündeki soruya da şu anda kendisine ulaşan bir bilgi olmadığı karşılığını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...