AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Soma ziyareti sırasında yaşanan olayla ilgili açıklama yaptı.

Çelik, Başbakan Erdoğan, marketin içinde birisine yumruk attığına dair bir iddia olduğunu söyledi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı bu olayın dünya basınına servis edildiği ve sosyal medyada dolaştırıldığını hatırlatarak şöyle konuştu: "Bu bir iddiadır. Görüntüler var, birisi ortaya bir iddia atar ve sonra kendisi de inanmaya başlar."

"Bunun görüntüsü var mı" diye gazetecilere soran Çelik "Yok, o sizin görüntü dediklerinizi ben de izledim. O beni tokatladı diyenin sözlerine itibar ediyorsunuz. Ama Başbakan'ın ve onun etrafındakilerin ifadelerine itibar etmiyorsunuz.

Başbakan protestocuların arasına gitmeye çalışıyor. Hatta korumalarına çekilin diyor. Eski görüntüler yeniymiş gibi gösterilmeye çalışılıyor" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarından Yusuf Yerkel'in Soma'da iki polisin tuttuğu bir vatandaşı yerde tekmelemesine yönelik ise "Bir fotoğraf karesinden yola çıkarak hükme vermek mümkün değil. Yusuf Yerkel, yerdeki adamın kendisine şiddet uyguladığını ve 7 günlük rapor aldığına dair açıklama yaptı. Bütün bunlara rağmen üzüntülerini beyan etti. Ben de diyorum ki keşke sakin olsaydı da böyle bir şeyin içinde olmasaydı."

Kayıp sayısını her an 300'ün üzerine çıkması beklenen Soma faciasıyla ilgili denetim sorunu olup olmadığı iddialarına ise şöyle yanıt verdi:

"Madenlerle ilgili yasal bir boşluğumuz yoktur. Denetim problemimiz yoktur. 2009'dan beri 11 kez sıkı denetimden geçirilmiştir bu maden.

Daha önce 3 eksiklik tespit edilmiş ve verilen zaman içinde giderilmiş.

Türkiye genelinde 2 bin 907 müessesede denetim yapılmıştır. 119'a kapatma cezası 969'una para cezası verilmiştir. Dolayısıyla Türkiye'de bir denetim probleminden bahsetmek mümkün değil.

Eğitim konusunda da bir problem yoktur. Dolayısıyla elle tutulur bir problem görülmemektedir."

Muhalefetin Soma'yla ilgili verdiği ve reddedilen önergeyle ilgili ise şunları söyledi:

"Gerekli çalışmalar yapıldığı için reddedilmiştir. Bu şuna benzer kamyoncu esnafıyla ilgili bir önerge verirsiniz, sonra bir kaza olur ve siz çıkıp bizim önerimiz değerlendirilseydi bu önlenebilirdi diyebilirsiniz.

Çelik, muhalefet liderlerine çabaları ve kurban yakınlarına yönelik ilgileri nedeniyle teşekkür etti.