AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Sandık yerini ilçe seçim kurulu belirler

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, seçimde sandıkların birleştirilmesi ya da seçmenin kayıtlı bulunduğu sandık dışındaki bir sandıkta oy kullanmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Yer belirleme yetkisi ilçe seçim kurulunda” dedi.

Anadolu Ajansı 02.10.2015 - 13:37

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Sandık yerini ilçe seçim kurulu belirler

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yazılı açıklama yaptı.

Basına yansıyan İlçe Seçim Kurulu kararlarının "sandıkların kurulacağı yerin belirlenmesiyle ilgili ve sınırlı" olduğunu vurgulayan Çelik, şu ifadeleri kullandı: 

"Sandıkların birleştirilmesi ya da seçmenin kayıtlı olduğu sandık dışındaki bir sandıkta oy kullanması söz konusu değildir. Seçimde sandıkların konulacağı yeri belirleme yetkisi ilçe seçim kurulunundur. İtiraz veya şikayet halinde nihai karar, Yüksek Seçim Kuruluna aittir. Bugüne kadar pek çok köy veya mahalledeki seçmenlerin oy kullanacağı sandığın, başka bir köy veya mahalleye kurulmasına dair ilçe seçim kurulu ve YSK kararları vardır. Burada önemli olan, bu yönde bir kararı gerekli ve zorunlu kılan haklı gerekçenin olup olmadığıdır. Çünkü Anayasa ve yasalar, bu yönde bir karar alınmasına engel değildir.

Anayasa ve yasaların aradığı esas şey; seçimin dürüstlük ve düzen içinde sürdürülmesi, seçmenlerin kolaylıkla, her türlü korku ve baskıdan uzak serbestçe, güvenle ve gizlice oy kullanmalarıdır. Bu şartların oluşmadığı yerlerdeki seçmenlerin oy kullanacağı sandıkların, başka bir mahalle veya köye kurulması kararını ilçe seçim kurulu verebilir. Bu konudaki nihai karar elbette YSK'ya aittir. Bizim arzumuz, vatandaşlarımızın kolaylıkla, serbestçe, güvenle ve gizlice oylarını kullanmalarının sağlanması; seçimlerin dürüstlük ve düzenle yönetilmesidir. Hangi partiye oy verirse versin, tüm vatandaşlarımızın iradesinin sandıklara tam yansımasını istiyoruz. Tek bir oyun bile heba olmasını istemiyoruz. Her vatandaşımızın iradesinin sandığa özgürce yansımasını istiyoruz."

Sayfa Yükleniyor...