Cem Garipoğlu'na destek grubu nasıl kuruldu?

İstanbul Etiler'deki bir çöp konteynırında cesedi bulunan Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu için sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta destek grubu kuruldu, ama nasıl?

03.06.2009 - 09:18

Cem Garipoğlu'na destek grubu nasıl kuruldu?

Uluslararası polis teşkilatı Interpolün kırmızı bültenle aradığı Cem Garipoğlu için Facebook'ta "Cem Garipoğlu Destekçileri" başlığıyla grup kuruldu. Ancak grubun duvarına yazılan ilk mesajın tarihi Münevver Karabulut'un cesedinin bulunmasından çok önce, 21 Aralık'ta, cinayet ile ilgisi olmayan bir konuyla ilgili. Bu durum, grubun daha önce farklı bir amaçla kurulup, isminin sonradan değiştirildiğini gösteriyor.

Grubun fotoğraf galerisinde bulunan resimler de, İstanbul'lu amatör bir müzik grubunu destekliyor, gruba eklenmiş tek bağlantı da aynı grubun MySpace üzerindeki müzik profilini gösteriyor.

Grubun kendini tanıtma satırında "Hep suçlanıyor, rahat bırakın Cem'i" yazsa da, İnternet adresi'nde Milliyetçi Hareket Partisi'nin İnternet sitesinin adresi veriliyor.

Grubun duvarında yazılanlar ise, Cem Garipoğlu'na destek vermek yerine, grubu açanlar ve üyesi olanlarla birlikte Garipoğlu'na hakaret amacı güdüyor.

Münevver Karabulut'a destek için oluşturulan grubun 54 binden fazla destekçisi varken, daha önce bir müzik grubunu destekleyen ve isminin "Cem Garipoğlu Destekçileri" olarak değiştirilmiş olduğu belli olan bu grubun, 295 üyesi bulunuyor ve bu üye sayısı artıyor. Üyelerin neredeyse hepsi Garipoğlu'na hakaret ediyor.

Bu tip gruplar, Facebook üzerinde gerilla reklam amaçları güdülerek kullanıyor. Çok tepki alacağı belli olan durumlar karşısında, üye toplamak için kurulan bu tip gruplar, grup yöneticisini tatmin edecek üye kalabalığını oluşturduğu zaman, asıl amaca hitap edecek ismine geri çeviriliyor ve üyelere reklam amaçlı mesajlar gönderiliyor.

Cem Garipoğlu için internet üzerinde oluşturulan bir başka sayfa ise Interpol'e ait.

Arananlar sayfasında Cem Garipoğlu'nun iki fotoğrafı bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...