Cem Uzan’a 23 yıl hapis

Cem Uzan İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davadan 23 yıl hapis cezası aldı.

Anadolu Ajansı 15.04.2010 - 15:13

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Cem Uzan, Kemal Uzan, Yavuz Uzan ve Hakan Uzan'ın da aralarında bulunduğu 29 sanığın yargılandığı davayı karara bağladı.

Mahkeme heyeti, Cem Uzan'ı, ''Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek'', ''resmi belgede sahtecilik'' ve ''nitelikli dolandırıcılık'' suçlarından toplam 23 yıl hapis ile 33 bin 750 TL adli para cezasına çarptırdı.

Haklarında yakalama emri bulunan Kemal Uzan, Yavuz Uzan, Hakan Uzan, Hüseyin Engin Saydam, Mustafa Düzgünce ve Cenk Ali Türkan'ın dosyaları ise savunmaları alınamadığı için ayrıldı.

"TEMYİZ EDİLECEK"
Cem Uzan'ın vekili Avukat Şaylan Çığgın, Uzan'a verilen hapis cezasına ilişkin olarak, ''Bu hukuka aykırı, hakkaniyet ve adalet ile bağdaşmayan karar temyiz edilecektir'' dedi.

Çığgın, yaptığı yazılı açıklamada İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ''bir çok usule aykırılığı bünyesinde barındıran, hukuku, savunma hakkını, adil yargılama ilkesini derinden zedeleyen bir karar aldığını'' ileri sürerek, lehe olan bilirkişi raporunun da yok sayıldığını ve savunma hakkının kısıtlandığını iddia etti.

Şaylan, Çığgın, açıklamasında ''Bu hukuka aykırı, hakkaniyet ve adalet ile bağdaşmayan karar temyiz edilecektir. Verilen kararın Yargıtay incelemesinde bozulacağını inancımız tamdır'' ifadesine yer verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...