Cem Uzan’a orman işgalinden 1 yıl 8 ay hapis

Bir süredir kendisinden haber alınamayan Cem Uzan'a hakkında orman işgali iddiasıyla açılan davada 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Anadolu Ajansı 06.10.2009 - 18:32

Cem Uzan’a orman işgalinden 1 yıl 8 ay hapis

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde Cem Uzan ve bir çalışanına, orman arazisini işgal ettikleri gerekçesiyle 1 yıl 8'er ay hapis cezası verildi.

Pamukova Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Pamukova Orman İşletme Şefliği avukatları ile Cem Uzan'ın ve çalışanı Muzaffer Salih Pilav'ın avukatı Mehmet Ferhat Ünalan katıldı.

Ünalan, savunmasında, müvekkillerinin orman arazisini işgal etmediklerini savundu.

Pamukova Orman İşletme Şefliği'nin mahkeme heyetine gönderdiği tazminat zarar raporunu geçerli kabul etmediklerini ifade eden Ünalan, şunları kaydetti:

''Dava usulüne göre açılmamıştır. Orman memurlarınca tutulan zabıt, iddianamenin hazırlandığı tarihten sonra tutulmuştur. Suç tarihi olarak 10 Mayıs 2004 tespit edilmiştir. Bu tarih mahkemenin dava konusu yerle ilgili tescil davasının karar kesinleşme tarihidir. Bu tarihten itibaren orman vasfı kesinleştiğinden ancak bu tarihten sonra söz konusu yerin işgal edilmesi halinde müvekkilimin üzerine atılı suç vuku bulacaktır. Söz konusu yere 13 Haziran 2004'te TMSF el koymuştur. Müvekkilimin herhangi bir işgal ve faydalanması söz konusu değildir. Üzerine atılı bulunan suçtan beraatini talep ediyoruz.''

Mahkeme heyeti, Uzan ve Pilav'a, Orman Yasası'na muhalefet ettikleri ve orman arazisini işgal ettikleri için 1 yıl 8'er ay hapis cezası verdi.

Aynı davada yargılanan Cem Uzan'ın babası Kemal ve kardeşi Hakan Uzan hakkında ise yakalanamadıkları için herhangi karar verilmedi.

TMSF'NİN TALEBİNE RET
Öte yandan, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun, ''dosyadaki delillerin henüz toplanmamış olması, sanığın delil karartma ihtimalinin bulunması, kaçma şüphesi olması ve zimmet suçundan yargılanması'' nedeniyle Cem Uzan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılması talebini uygun görmedi.

TMSF'nin avukatlarınca hazırlanan, Cem Uzan'ın annesi Melahat Uzan ve kız kardeşi Ayşegül Akay Uzan'ın da aralarında bulunduğu 17 sanıkla ''özel banka parasını zimmete geçirmek'' suçundan yargılanan Cem Uzan ile ilgili bazı taleplerin yer aldığı dilekçe, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesince incelendi.

Mahkeme kararında, 4 Mart'taki tensip tutanağında Uzan'ın yurt dışına çıkışının yasaklandığı, 25 Haziran'daki duruşmada da savunmasının alındığı ve diğer sanıklarla duruşmadan vareste tutulma talebinin kabul edilmediği belirtilerek, 16 Eylül tarihli duruşmaya gelmeyen Cem Uzan, annesi ve kız kardeşi hakkında duruşmalardan vareste tutulmaları yönünde karar verilmediği vurgulandı.

Kararda, 10 Kasım'da yapılacak duruşmaya gelmeleri için bu kişilerin adlarına çağrı kağıdı çıkartıldığı, bu çağrı kağıtlarına ilişkin cevabın dosyaya dönmediği de belirtilerek, ''Duruşmanın 10 Kasım'da yapılacağı ve Cem Uzan'ın mahkememizce inceleme yapılan bu tarih itibariyle yurt dışına çıkış yasağı kararını ihlal ettiği hususunda, gazete haberleri dışında maddi delil sunulmadığı göz önüne alınarak, Uzan ile ilgili müdahil vekilinin dilekçesindeki taleplerin yerinde olmadığı'' kaydedildi.

Mahkemenin kararında, TMSF'nin taleplerinin 10 Kasım'daki duruşmada tekrar incelenip, değerlendirileceği ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...