'Cem Yılmaz'ın şivesine hayran kaldım'

'Av Mevsimi'nde Kazım Koyuncu'nun seslendirdiği 'Hayde' isimli türküyü söyleyen Cem Yılmaz, Karadenizli sanatçılardan tam not aldı.

07.12.2010 - 17:24

'Cem Yılmaz'ın şivesine hayran kaldım'

Yavuz Turgul’un son filmi 'Av Mevsimi'nde Cem Yılmaz’ın canlandırdığı Laz polis İdris karakterinin söylediği 'Hayde' şarkısı kısa sürede popüler oldu.

Şarkının söylendiği bu sahne, amatör bir kamerayla korsan olarak sinemadan çekilip çoktan internette yayıldı.

Karadeniz yöresi türkülerini seslendiren Gökhan Birben, ''Hayde''nin Hemşin yöresine ait anonim bir türkü olduğunu, düzenlemesini Melek Akman ile yaptıklarını belirtti.

Cem Yılmaz'ın, 'Hayde'yi seslendirmesine sevindiğini ifade eden Birben, ''İlk kez dinlediğimde çok heyecanlandım. Cem Bey'in Karadeniz şivesini bu kadar saydam ve düzgün kullanmasına hayran kaldım. Birçok kişi Karadeniz şarkısı seslendirdi, filmlerde söylendi, ancak bu kadar temiz ve düzgün okunanını ilk kez dinledim. Çok mutlu oldum. Özellikle şarkının söylendiği anlarda Şener Şen gibi bir ustanın yüzüne yansıyan mutluluk beni daha da mutlu etti'' diye konuştu.

Karadeniz türkülerinin popülaritesinin, Cem Yılmaz'ın seslendirmesiyle artacağı yönündeki inancını dile getiren Birben, şunları kaydetti:

''Karadeniz müziği hızlı oluşu ve insanları mutlu etmesi nedeniyle seviliyor. Kazım'ın ardından, söylediği türkülere ilgi arttı. Cem Bey'in doğal olarak bu türküyü seslendirmesi çok iyi, ancak bazı değerlerin tamamen yayılmasını doğru bulmuyorum. Reyting uğruna kirliliği getirebilir. Kazım'ın 'milyonlarca dinleyicim olacağına 100 bin samimi dinleyenim olsun' diye çok güzel bir sözü vardı. Ne kadar çok yayılırsa kirlilik o kadar artar. Popülerliği artırmak adına değerlerimizi yok etmemeliyiz. Çünkü bu türkülerin hepsi bir hikaye, hepsi bir tarih.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...