Cem’de siyaset olur mu?

Bakan Mehmet Aydın’ın Tunceli’de cem törenine katılması tartışmalara neden oldu. Bazı Alevi dedeleri ile Alevi dernekleri "siyaset için cem olmaz" diye bu duruma tepki gösterdi.

NTV Haber 27.11.2010 - 13:10

Cem’de siyaset olur mu?

Devlet Bakanı Bakan Mehmet Aydın, Tunceli Üniversitesi'nin akademik eğitim yılı açılışının ardından Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği “birlik cemi”ne katıldı.

Bakan Aydın, törende sazlı Alevi deyişlerini büyük bir dikkatle dinledi. Aydın, diğer konuklar gibi Kerbela'da şehit edilenler için ayağa kalktı.

Mehmet Aydın tören sonrasında da cemevlerinin ibadethane sayılması konusundaki soruları yanıtladı.

Aydın, “Onunla ilgili çalışmalarda sona gelindi. Statü meselesi için komisyon kurulmuştu. Komisyonda Alevi kardeşlerimiz var. Hepimizi memnun edecek karara varmışlardır" dedi.

Cem sonrası ise yeni bir tartışma başladı. Bazı Alevi dedeleri istek üzerine ve siyasi amaçlı cem düzenlenemeyeceğini belirterek bunun “gösteriş” olduğunu savundu.

'GÖSTERİŞLE CEM OLMAZ'
Alevi dedesi Davut Kuloğlu, "İbadet cemi böyle siyaset ile olmaz. Gösterişle cem yapılmaz” diye konuştu.

Tunceli Alevi Akademisi kurucu üyesi Veli Aytaç da bu durumun cemevi üzerinden siyaset yapmak olduğunu savunarak, şunları söyledi: “Bizim ibadet yaptığımız cemevlerini ibadet yeri kabul etmeyenlerin bu ceme katılmasını da uygun bulmuyoruz."

Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi de Bakan Aydın'ın gelişi nedeniyle düzenlenen "birlik cemi"ne tepki gösterdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...