Cemevine zımmi onay!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Tunceli ziyaretinin en çok konuşulan ve konuşulacak olan bölümü cemevi ziyareti oldu. Alevileri 'şaşırtan' Gül, 'cemevleri ibadethane değil' söylemini de çürüttü mü?

05.11.2009 - 23:54

Cemevine zımmi onay!

Tunceli'de ''Sen hoşgeldin Sayın Cumhurbaşkanım, başımızın üstünde yerin var'' pankartıyla karşılanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cemevi ziyareti yapan ilk Cumhurbaşkanı oldu.


Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan'ın NTV yayınında 'Atatürk'ten sonra o geldi' dediği Gül'ün bu adımını, gittiği cemevini bağlı olduğu Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği'nin başkan yardımcısı Celal Karagöz Canlı Gaste'ye yorumladı.

İBADETHANE ONAYI
Barış için mum yakan, yere oturup semah gösterisi izleyen Gül'ün ziyaretinin iki anlamı olduğunu belirten Karagöz, "Birincisi, Cumhurbaşkanımızın da diğer vatandaşlar gibi mum yakması ve dilekte bulunmasıydı. İkinci anlam ise, tüm alevilerin isteği olan cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi yönündeydi. Zımmen bu onaylanmış, 'burası ibadethanedir' denmiş oldu. Bu çok önemliydi. Ayrıca, akademi kurulmasını isteme fırsdatı yakaladık" dedi.

ŞAŞIRTTI!
Tunceli'de Gül'e eşlik edenler arasında yer alan Karagöz, 'Cumhurbaşkanı ritüelleri biliyor muydu siz mi söylediniz?' sorusuna, "Hayır biz bir şey söylemedik. Kendisi bizim hassasiyetlerimize önem gösterdi. Daha önceden sandalye konulması söylenmişti ama sandalyeleri kaldırttı, ayakkabılarını çıkardı, mumu da kendisi istedi. Açıkçası bunu beklemiyorduk, şaşırdık. Bizlere çok nazik davrandı" şeklinde yanıt verdi.

"YANIT ALAMADIK"
Karagöz, ibadethane konusunu Cumhurbaşkanı'na söyleyip söylemedikleri konusunda, "Ben söyledim ama cevap alma fırsatı olmadı. Tunceli'de alevi akademisi istedik. Alevilerin ana sorunu kendilerini anlatamamasıdır. Hiçbir talebimize cevap vermedi ve tebessümle karşıladı" şeklinde konuştu.

"DİYANET GERİ ADIM ATMALI"
Dernek başkan yardımcısı Karagöz, ziyeretin etkileri konusunda da, "Artık bundan sonra Diyanet'in 'cemevleri ibadethane değil' sözünün havada kalması sonucunu doğurdu. Devletin başı geldi ve gördü. Diyanet'in bu sözünü geri alacağını umuyoruz.

Çalıştayların hızlanmasını sağlar diye düşünüyoruz. Gerçi çalıştaylardan da bir şey anlamadık; alevilerin istekleri mi ağır ki, güneydoüğu açılımı için çalıştay yapılmadı da bunun için yapılıyor. Alevilerin isteği 5 çalıştayla çözülemedi. Bunun çözülmesine etkisini olmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...