CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Türkiye'deki bütün cemevlerini elektrik, su, yakıt faturalarını ödememeye çağırarak, "Bu anlamda bir toplumsal direnişe çağırıyoruz" dedi.

Düzgün, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ile basın toplantısı düzenledi.

Elindeki, Tokat Çamlıbel İl İşletme Müdürlüğü'ne ait bir belgeyi gösteren Düzgün, "Bu, şirketin düzenlediği bir elektrik faturası... Bu faturada elektriği kullanan yerin Cemevi olduğu açıkça yazılı. Bu faturadan sonra cemevinin elektriği kesiliyor. Türkiye Cumhuriyeti'nde tüm ibadethanelerin; camilerin, havraların, sinagogların elektrik, su, yakıt gibi giderleri devlet tarafından karşılanıyor. Karşılanmayan tek kurum var o da cemevleridir" diye konuştu.

CHP'li belediyelerin, Meclis kararları alarak cemevlerini ibadethane saydıklarını ve bunun da devam edeceğini, sayının gittikçe artacağını ifade eden Düzgün, AİHM'in ayrımcılık olduğunu belirten kararına rağmen Türkiye'de cemevlerinin ibadethane sayılmadığını ve devletin hiçbir imkanından da yararlandırılmadığını söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 20 milyon Alevi bulunduğunu kaydeden Düzgün, "Hepsi devlete karşı her türlü görevini yapıyor; askerlik yapıyorlar, vergi veriyorlar, devlete karşı herhangi bir isyan halinde değiller. Fakat her nedense devlet Alevilerden vergi almasına rağmen onların ibadethanelerini yok sayıyor, görmezden geliyor. Biz CHP milletvekilleri olarak Türkiye'deki bütün cemevlerini elektrik, su, yakıt faturalarını ödememeye çağırıyoruz. Bu anlamda bir toplumsal direnişe çağırıyoruz. Önümüzdeki günlerde zorunlu din dersini protesto etmek amaçlı bir eyle yapılacak. Bu eyleme de açıkça destek vereceğiz. Aleviler de Türkiye Cumhuriyeti devletinin birinci sınıf vatandaşı oluncaya kadar bu mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu.

Düzgün, cemevlerinin elektrik, su ve yakıt faturalarını ödememesinin sorun yaratıp yaratmayacağı sorusuna, "Bu bizce bir hak. Biz hak olan bir şeyi istiyoruz. Kimseden bağış, yardım veya başka bir lütuf beklemiyoruz. Biz de bu devlete vergi ödüyoruz. Bu verginin karşılığında da dini inancımızın gereğinin yerine getirilmesini istiyoruz" karşılığını verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da Pembelik Barajı yapımı nedeniyle insanların mallarını acil kamulaştırıldığını ve zorla alındığını belirterek, "Ne yazık ki Dersim'de Alevilerin çok kutsal yerleri de sular altında kaldı. Baraj yapmak, elektrik sağlamak uğruna Alevilerin kutsal alanlarına el koyacaksınız, sonra da cemevlerinin elektriklerini keseceksiniz. Bu bir haktır" görüşünü savundu.