Cemil Çiçek'ten 'çekilme' açıklaması

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, katıldığı televizyon programında PKK'nın çekilme sürecine yönelik bir açıklama yaptı. Murat Karayılan'ın verdiği 8 Mayıs'ın sanal bir tarih olduğunu söyleyen Çiçek, "Onlar çoktan gidecekleri yere gitmiştir" dedi.

04.05.2013 - 16:09

Cemil Çiçek'ten 'çekilme' açıklaması

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çözüm süreci ve sürecin en önemli ayağını oluşturan PKK'nın çekilmesine değinen Çiçek, 8 Mayıs'ın sanal bir tarih olduğunu, çekilmenin büyük ölçüde tamamlandığını ileri sürdü.

Çiçek, "Büyük ölçüde çekilmesi gereken kimse onlar çekilmiştir. Onlar 8 Mayıs der, ama önceden de tedbirlerini alır ve giderler. Onlar çoktan gidecekleri yere gitmiştir. İster silahlı ister silahsız gitti, bana göre gitti" diye konuştu.

Bu yaz herhangi bir olayan meydana gelmeden Türkiye'nin bu işten kurtulması gerektiğine işaret eden Çiçek, "(Devletin şu politikasını değiştirmezseniz, bunları yapmazsanız bu patlayıcıları patlatırım) derseniz, bu demokrasinin kabul edebileceği bir şey değildir. (Ben çekildim ama bunlar olmazsa tekrar silaha başvururum) demek mevsimlik olur" ifadelerini kullandı.

Çiçek, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Türkiye'nin bölünmesine karşı önerimiz özerkliktir" açıklamasına da şu sözlerle değindi: "Herkes kendi talebini hayata geçirmek için, 'bunu yaparsanız yapın yapmazsanız, biz kaldığımız yerden devam ederiz' diyemez, dememesi lazım. Bu bir taleptir. Ama bunun karşılanması noktasında sadece ben ya da siz yoksunuz. 76 milyon insan var, bu kadar da parti var."

PKK'nın Kandil sorumlusu Murat Karayılan, 25 Nisan'da yaptığı açıklamada terör örgütü PKK mensuplarının 8 Mayıs'tan itibaren sınırdışına çekilmeye başlayacağını duyurmuştu.HABERE GİT

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...